Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu MMŁ

W 2017 roku Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, która ma na celu popularyzację kilkuset fotografii z kolekcji muzeum znajdujących się w domenie publicznej oraz udostępnienie niektórych z nich na licencji CC BY-SA. Organizacje wspólnie zainicjowały przedsięwzięcie pod nazwą „Digitalizacja i upowszechnianie zbioru fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”. Do grudnia 2017 roku na stronie miastograf.pl oraz polskiej Wikipedii zostanie opublikowanych około pięciuset wybranych zdjęć.

W zbiorach, które poddamy digitalizacji, znajduje się wiele mało znanych szerokiej publiczności kolekcji. Jednym z najciekawszych zbiorów jest fotografia portretowa i gabinetowa. To interesujący zbiór zdjęć naklejonych na  twardą tekturkę ze znakiem firmowym studio-atelier, na rewersie często dekorowane finezyjnymi ornamentami secesyjnymi. Zdjęcia odznaczają się nie tylko dobrą jakością technicznego wykonania, ale również wysokimi walorami artystycznymi. Fotografie te w idealny sposób dokumentują wygląd osób z zamożniejszych warstw społeczeństwa łódzkiego, pokazując jednocześnie trendy ówczesnej mody. Kolekcja obejmuje zdjęcia portretowe zamawiane w najlepszych zakładach fotograficznych w Łodzi m.in. u Wilkoszewskiego, Piotrowskiego, Ostrowskiego, Tyraspolskiego, Petri czy Grabowskiego.

Innym zbiorem poddawanym procesowi digitalizacji są ilustrowane karty pocztowe. Ich historia sięga ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku, kiedy dzięki obrazkowi wykształcił się nowy wizerunek karty korespondencyjnej. Wysyłanie pocztówek stało się wówczas wręcz modą w całej Europie. Przedstawiały one ulice, place, rynki, budowle sakralne i użyteczności publicznej. Autorami zdjęć byli miejscowi fotografowie Eliasz Stumann, Bronisław Wilkoszewski, znani również jako autorzy prac przedstawiających łódzkie budowle zamieszczonych w tzw. Tece Majewskiego. Wydawcą pierwszych pocztówek był Karol Hartmann, mający zakład przy ul. Mikołajewskiej 2 (dziś Sienkiewicza). Drukowano je również na zlecenie znanych księgarzy z ulicy Piotrkowskiej: Ludwika Fiszera, Wolfa Szapiro, Stanisława Miszewskiego, Markusa Rosenbluma.

Unikatowym materiałem dokumentacyjno-reportażowym jest zawierający 216 czarno białych fotografii przedstawiających Łódź w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Na zdjęciach upamiętnione zostały m.in. budynki użyteczności publicznej, miejskie ulice i podwórka, architektura z czasów PRL, wygląd Starego i Nowego Rynku, łódzkie świątynie, fabryki, parki, kawiarnie czy widok ul. Piotrkowskiej. Płażewski fotografował Łódź i zabytki ziemi łódzkiej "sercem”. Ta kolekcja jest opowieścią o Łodzi powojennej a jednocześnie przedstawia obiektywny, realistyczny obraz miasta i łodzian.

Zapraszamy do udziału w grudniowym programie towarzyszącym złożonym ze spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych. Szczegółowy program zostanie opublikowany wkrótce.

Wikipedysta-rezydent - oferta pracy w projekcie>

Finansowanie

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Cyfrowa

Stowarzyszenie Wikimedia Polska