Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Retro Cafe

Uprzejmie informujemy, iż od 12 grudnia 2016 r. z przyczyn organizacyjno-technicznych kawiarnia jest nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Spragnionych wyśmienitej kawy i odpoczynku w miłej atmosferze zapraszamy do Retro Cafe. Ta mała, stylowa kawiarnia znajduje się na parterze, w dawnym reprezentacyjnym przedpokoju Pałacu Poznańskich, będącym w przeszłości wejściem do biurowej części budynku. Obecnie pomieszczenie to sąsiaduje z holem i Galerią "W biegu" – przestrzeniami wystaw czasowych Muzeum Miasta Łodzi. W sezonie wiosenno-letnim do kawiarni można wejść przez taras w pałacowym ogrodzie, przylegającym do kompleksu handlowo-rozrywkowego Manufaktura.

Wnętrza Retro Cafe nie przypominają swojego pierwotnego wyglądu, ale na suficie zachowały się fragmenty unikatowych secesyjnych fresków. Sufit zdobią także reprodukcje XIX-wiecznych lamp, które zagrały w filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy. Wystrój pomieszczenia stanowią szafy, pochodzące prawdopodobnie z gabinetu spółki rodziny Poznańskich oraz secesyjne meble z łódzkich wnętrz.

W kawiarni prezentowane jest oryginalne malowidło z przełomu XIX i XX wieku związane ze Świętem Sukkot /Namiotów, Szałasów, Kuczek/ - dziękczynnym, radosnym świętem plonów w religii żydowskiej. Dzieło zostało zdjęte ze ściany kamienicy przy ul. Północnej 1 i od 1997 roku można oglądać je w Muzeum Miasta Łodzi. Kawiarnianą ekspozycję uzupełniają fotografie łódzkich synagog, zdjęcia przedstawiające w pigułce historię Pałacu oraz oryginalne prace z kręgu malarstwa łódzkiego.

Na pyszną kawę serwowaną w niepowtarzalnych wnętrzach kawiarni Retro Cafe zapraszamy w godzinach otwarcia muzeum:

Poniedziałek 10.00 – 16.00
Wtorek 10.00 – 16.00
Środa 12.00 – 18.00
Czwartek 10.00 – 16.00
Piątek 10.00 – 16.00
Sobota 12.00 – 18.00
Niedziela 12.00 – 18.00

 

_mg_2343_mg_2344_mg_2346_mg_2347

Zdjęcia prezentowane na stronie są autorstwa: M. Urlich

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Biuletyn

Zapraszamy do lektury biuletynu, w którym znajdziecie Państwo informacje o aktualnych wystawach, wydarzeniach, spotkaniach i koncertach

Szukaj:

Oddziały Muzeum