Trwają prace nad nową wystawą o wielokulturowej Łodzi – III etap

W Muzeum Miasta Łodzi rozpoczął się III etap prac nad nową wystawą stałą o wielokulturowej Łodzi pod nazwą „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”.
Działania przewidziane w założeniach scenariuszowych do realizacji w 2017 roku obejmują m.in. dalsze prace merytoryczne, kontynuowanie prac aranżacyjnych i konserwatorsko-renowacyjnych, prace projektowe i poligraficzne dotyczące plansz i fototapet, redagowanie tekstów narracyjnych do wystawy i artykułów do katalogu, opracowanie graficzne i druk publikacji oraz materiałów promocyjnych, przygotowanie filmu reklamowego, działania promocyjne i edukacyjne.

Multimedialna wystawa prezentowana będzie w 8. strefach tematycznych, przygotowywanych  z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Aranżacja każdej ze stref poświęcona zostanie wybranym zagadnieniom z życia przedwojennej, wielokulturowej Łodzi i jej wieloetnicznej, wielowyznaniowej społeczności. Zwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko eksponaty, archiwalne zdjęcia czy parateatralne  aranżacje ale także, dzięki nowoczesnym multimediom, posłuchać i obejrzeć audiowizualne prezentacje oraz doświadczyć kolejnych wrażeń dzięki efektom dźwiękowym (np. odgłosy z życia fabrycznego miasta, ulicznego zgiełku, podwórkowych zabaw dzieci).

Wybrane fragmenty wystawy mówiące o współistnieniu polsko-żydowsko-niemieckim  poddawane będą zmianom aranżacyjnym zgodnie z porami roku lub kalendarzem świąt przypadających w danej religii: judaizmie, katolicyzmie czy protestantyzmie. Ponadto, w ramach przestrzeni ekspozycyjnej zostanie wyznaczone specjalne miejsce na działania edukacyjno-warsztatowe z zakresu historii fabrycznej Łodzi i wielokulturowej tradycji miasta. Przygotowane zostaną stanowiska z quizem oraz grami interaktywnymi w „chłopka” i piłkę dla dzieci.

Autorką koncepcji, scenariusza i kuratorem wystawy jest Anna Walaszczyk – etnograf, kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łodzi.

Więcej o wystawie >

Więcej o I etapie prac >