Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Wystawy

 

Pałac Poznańskich to wyjątkowa rezydencja z przełomu XIX i XX wieku, należąca do ówczesnej burżuazji przemysłowej. Chcąc nacieszyć się klimatem przepychu i bogactwa tamtego okresu, należy zajrzeć we wszystkie pałacowe zakamarki. Podczas wycieczki można natknąć się na ślady wielkich łodzian, podziwiać unikatowe dzieła sztuki i finezyjne przedmioty użytkowe. W tym miejscu zaczyna się długa opowieść o historii i kulturze miasta oraz o jego wybitnych mieszkańcach związanych z muzyką, literaturą, teatrem i plastyką.

Na ekspozycję Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich składają się: projekt wystawienniczy Z dziejów Łodzi. Historia, kultura, codzienność, depozyt stały Galeria Mistrzów Polskich. Malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała oraz wystawy czasowe. Na szlaku historycznej wędrówki nie można zapomnieć również o ekspozycjach prezentowanych w oddziałach Muzeum, tzn. w Muzeum Sportu i Turystyki (Z dziejów łódzkiego sportu, Największe osiągnięcia łódzkich sportowców, Łodzianie w Igrzyskach Olimpijskich), w Oddziale Kultur i Tradycji Wyznaniowych (Łódź katolicka – Kościół na tle dziejów miasta) oraz w pierwszym w Polsce Muzeum Kanału „Dętka”.

Spacer po Pałacu można zacząć od podziemi, w których znajduje się historyczna wystawa Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy - Niemcy – Żydzi. Wchodzi ona w skład projektu Z dziejów Łodzi. Historia, kultura, codzienność i przybliża specyfikę „polskiego Manchesteru” – jego kulturę, architekturę oraz przedmioty związane z powstaniem i rozwojem miasta od jego początków do II wojny światowej. Znakomitą część wyżej wymienionego projektu stanowią zabytkowe sale wraz z wystrojem, na który składają się m.in. meble używane przez bogatych łodzian w XIX i na początku XX wieku, pochodzące z dawnych wnętrz rezydencji oraz innych pałaców, willi i mieszkań. Chcąc poznać dzieje Łodzi, należy udać się na przechadzkę do Ogrodu Spacerowego, odwiedzić Gabinet Poznańskiego, poznać sylwetki Jana Karskiego, Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Karla Dedeciusa, Aleksandra Tansmana i Artura Rubinsteina, których gabinety zostały zaaranżowane w ramach cyklu wystaw Panteon Wielkich Łodzian (dwie ostatnie ekspozycje tworzą Galerię Muzyki im. Artura Rubinsteina). Nie można pominąć także zdobiących pałacowe wnętrza dzieł sztuki, prezentowanych na ekspozycji: Malarstwo artystów żydowskich z kolekcji Dawida Malka. Po zastrzyku wiedzy, który dostarczy zwiedzającym projekt wystawienniczy Z dziejów Łodzi. Historia, kultura, codzienność, warto posilić się w przytulnych wnętrzach kawiarni Retro Cafe.

Po przerwie kawowej można kontynuować spacer, udając się w kierunku bocznego skrzydła Pałacu Poznańskich. Znajduje się tam wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowana jest ekspozycja stała Galeria Mistrzów Polskich. Malarstwo, rysunek, rzeźba z kolekcji Krzysztofa Musiała. Obejmuje ona 125 dzieł polskiej sztuki nowoczesnej autorstwa najwybitniejszych twórców tj.: Olga Boznańska, Leon Chwistek, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański. Prace, realizowane w latach 1846-1945, zostały przekazane Muzeum w wieloletni depozyt przez Krzysztofa Musiała – mecenasa kultury i kolekcjonera sztuki. Pogrupowane w 15 tematycznych sekwencji obrazy, rzeźby i rysunki przybliżają najważniejsze style, kierunki i tendencje, występujące w sztuce europejskiej drugiej połowy XIX i pierwszej XX stulecia.

Owocem działalności pracowników merytorycznych Muzeum Miasta Łodzi są także wystawy czasowe, prezentowane w dwupoziomowej Galerii Łódzkiej, w hallu oraz w specjalnie przeznaczonej do tych celów przestrzeni wydzielonej w Galerii Mistrzów Polskich. Regularnie zmieniające się ekspozycje, cechuje różnorodność tematyczna i formalna. Muzeum dba o to, by każda wizyta w Pałacu przy ulicy Ogrodowej była wyjątkowa i zaskakująca.

Zdjęcia prezentowane na stronie są autorstwa: M. Urlich, B .Szafrańska, T. Karpiński, R. Sochala

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Biuletyn

Zapraszamy do lektury biuletynu, w którym znajdziecie Państwo informacje o aktualnych wystawach, wydarzeniach, spotkaniach i koncertach

Szukaj:

Oddziały Muzeum