Wystawa stała "Z dziejów Łodzi. Historia - Kultura - Codzienność"

Heading Photo

Zabytkowe wnętrza

Zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dają zwiedzającym niepowtarzalną okazję, aby poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku oraz przez chwilę pożyć życiem miejscowej burżuazji przemysłowej. Burzliwe losy nieruchomości przy ulicy Ogrodowej doprowadziły do częściowej przebudowy i dewastacji budynku. W niezmienionym stanie ocalały jedynie nieliczne sale reprezentacyjne, a także cześć apartamentu mieszkalnego - głównie wystrój sypialni i niektóre sufity. W wyniku prac konserwatorskich, prowadzonych przez Muzeum Miasta Łodzi, zabytkowe pomieszczenia odzyskały dawną świetność. Wystrój części z nich jest wynikiem prac rekonstrukcyjnych, podczas których dołożono wszelkich starań, by jak najdokładniej nawiązać do pierwotnego wyglądu pałacowych wnętrz. Odtworzone i zaadaptowane pomieszczenia z jednej strony są salami ekspozycyjnymi, z drugiej zaś pełnią rolę recepcyjną i użytkową. Mimo wielu perypetii, jakie przeszedł Pałac Poznańskich, budynek nadal pełni swoją pierwotną reprezentacyjną funkcję.

Po przekroczeniu progu Muzeum zwiedzających wita przestronny hall z paradną klatką schodową, wyłożoną secesyjną mahoniową boazerią. Z prawej strony usytuowany jest gazowy kominek ozdobiony dekoracją roślinno-kwiatową z wkomponowanym monogramem „P”. To swego rodzaju herb właściciela, który powtarza się wielokrotnie w pałacowym wystroju.

_mg_2752_mg_2756_mg_2761_mg_2771
_mg_2790_mg_2794_mg_2796

Na pierwszym piętrze znajduje się Sala Lustrzana o wysokości dwóch kondygnacji. Została ona częściowo zrekonstruowana po zmianach, dokonanych w czasie okupacji hitlerowskiej. W dolnej części odtworzono drewnianą malowaną boazerię z lustrami, zaś w górnej, która ma oryginalną dekorację sztukatorską, nawiązującą do sztuki empire, przywrócono pierwotną kolorystykę i złocenia. Dzięki świetnej akustyce w Sali Lustrzanej odbywają się liczne koncerty i widowiska.

4_sala_balowa4_sala_balowa15_wystawa_mg_2275
_mg_2281_mg_2289_mg_2290_mg_2293
_mg_2296_mg_2939_mg_2941_mg_2946
_mg_2949_mg_2958

Chcąc przemieścić się z Sali Lustrzanej do Dużej Jadalni można przejść przez reprezentacyjne saloniki o układzie amfiladowym zwane brązowym i bordowym. Z pierwotnego wystroju zachowały się jedynie dekoracje sufitów. Zostały w nich zaaranżowane wystawy stałe, które ukazują tendencję wspierania artystów i inicjatyw kulturalnych środowisk twórczych przez fabrykantów, którzy byli na przełomie XIX i XX wieku najbogatszymi łodzianami. W salonie w sposób symultaniczny zostały ukazane dwa problemy i tendencje w sztuce XIX i XX w. w oparciu o meble i różnorodne przedmioty oraz twórczość najstarszych artystów pochodzących z Łodzi, lub w szczególny sposób z nią związanych. Uzupełniają ekspozycję wyroby rzemiosła artystycznego stanowiące ozdobę stołów bogatego łódzkiego mieszczaństwa na przełomie wieków, porcelanowe serwisy, srebrne patery o wzorach nawiązujących do stylów i secesji, a także dekoracyjne szkło z wytwórni Emila Galle. Komplet mebli w stylu Ludwika Filipa pochodzący z warszawskiej wytwórni Jakuba Simmlera i fortepian marki Krall i Seidler-tworzą klimat sprzyjający salonowej atmosferze.

_mg_2378_mg_2381_mg_2384_mg_2385
_mg_2387_mg_2405_mg_2411

Duża Jadalnia jest najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem Pałacu. Jej dolna kondygnacja obudowana jest dębową boazerią z wkomponowanym kredensem i kominkiem. Górna stanowi sztukatorski fryz obiegający salę, wypełniony rzeźbami alegorycznymi oraz malowidłami autorstwa Samuela Hirszenberga. Nie ma osoby, na której monumentalność stylu sali nie zrobiła piorunującego wrażenia. Dodatkową atrakcją jest dekoracja stanowiąca swoistą opowieść o rodzinie Poznańskich, przypominająca o ich żydowskim pochodzeniu.

_mg_2422_mg_2743_mg_2746_mg_2968
_mg_2971_mg_2978_mg_2981_mg_2987
_mg_2991_mg_2995_mg_2997

W bezpośrednim sąsiedztwie Dużej Jadalni od ulicy Zachodniej znajduje się pokój karciany z zachowanym oryginalnym wystrojem, który mógł pełnić rolę palarni. Pomieszczenie połączone jest z pokojem bilardowym. Oba mają podobny dębowy wystrój o secesyjnej dekoracji i są łącznikiem pomiędzy częścią reprezentacyjną Pałacu a skrzydłem bocznym, w którym znajduje się apartament mieszkalny. Od ulicy Zachodniej zachowały się dwa najciekawsze pokoje. Jeden z nich to mała jadalnia, wyłożona dębową boazerią z eklektyczną dekoracją, której blasku dodają dwa duże belgijskie lustra oraz kasetonowy sufit. Sąsiaduje on z pokojem kominkowym, który zamyka ciąg pomieszczeń apartamentu i kiedyś przylegał do ogrodu zimowego. Największe wrażenie w tym pokoju robi bogaty, złocony kasetonowy sufit. W pokojach od ulicy Zachodniej urządzone są wystawy stałe Muzeum Miasta Łodzi poświęcone Władysławowi Reymontowi, Julianowi Tuwimowi, Jerzemu Kosińskiemu, Karlowi Dedeciusowi, Aleksandrowi Tansmanowi i Arturowi Rubinsteinowi. Rozpoczynają one ciąg ekspozycji należących do Panteonu Wielkich Łodzian zaaranżowane w formie gabinetów.

_mg_2440_mg_2450_mg_2460_mg_2467
_mg_2469_mg_2616_mg_2623_mg_2634
_mg_2703_mg_2711_mg_2720_mg_2721
_mg_2727_mg_2730_mg_2740

Od strony ogrodu znajdują się cztery połączone amfiladowo pokoje, które tworzą zespół dawnych sypialni. Dwa z nich stanowią jednorodną całość – to pokój do spania połączony szafami ubraniowymi z gotowalnią, czyli garderobą., wyłożony mahoniową boazerią z secesyjną dekoracja. Dwa pozostałe pokoje, należące do zespołu sypialni miały prawdopodobnie odmienny wystrój , wynikający z podziału na męską i damską sypialnię. W jednym z nich zachował się sufit o dekoracji neorokokowej o secesyjnej formie.

_mg_2510_mg_2514_mg_2526_mg_2530
_mg_2532_mg_2576_mg_2585_mg_2586