Facebook YouTube Instagram Twitter

Kalendarz

Muzeum

Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.

„Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.”
6 kwietnia - 11 czerwca 2017 r.
Galeria Wystaw Czasowych w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: dr Łukasz Grzejszczak
Wernisaż: 5 kwietnia (środa), godz. 18:00


Prezentacja unikalnych wyrobów z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami kwiatowymi z okresu od rokoka do art déco złoży się na pierwszą wiosenną wystawę w roku 2017 w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie bogaty zbiór przedmiotów użytkowych (naczynia stołowe, w tym talerze, filiżanki, spodki, misy i patery, a także całe serwisy) oraz dekoracyjnych. Oprócz wyrobów z ceramiki na ekspozycji będzie można zobaczyć różnorodne źródła inspiracji dla jej twórców: obrazy, rysunki i grafiki, a także tkaniny, w których przewodnim motywem dekoracyjnym były różnorodne formy floralne. Ciekawostką wystawy będzie nieznany dotychczas łódzki wątek w historii ceramiki związany z działającymi w Łodzi składami porcelany i samymi wytwórniami (m.in. malarnią porcelany Karola Klingszporna). Prezentowane eksponaty pochodzić będą z takich wytwórni jak: Manufaktura Porcelany w Wiedniu, Manufaktura Porcelany w Berlinie, Korzec, Baranówka, Wytwórnia M.S. Kuzniecowa, Królewska Manufaktura Porcelany w Kopenhadze, Włocławek, a z działających Ćmielów, Rosenthal i pochodzić będą zarówno ze zbiorów polskich muzeów jak i z kolekcji prywatnych. Część z pokazywanych obiektów, szczególnie zaprezentowana przez kolekcjonerów, zostanie udostępniona szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Ojczyzną porcelany są Chiny, w których była ona produkowana już od VII wieku, i to właśnie tę porcelanę naśladowały pierwsze europejskie wyroby. Ale już wtedy jednym z najbardziej popularnych motywów - malowanych emaliami ceramicznymi - były właśnie formy floralne, w tym kwiaty, mające w sztuce orientalnej dodatkowo znaczenie symboliczne. To właśnie ta symboliczna ale też kompozycyjna rola kwiatów w zdobnictwie ceramiki chińskiej i japońskiej oraz wpływ tamtejszych wyrobów na rozwój form dekoracyjnych ceramiki europejskiej staną się głównymi tematami ekspozycji. Będzie można na niej prześledzić historyczny rozwój form i rodzajów motywów kwiatowych wykorzystywanych w dekoracji wyrobów ceramicznych, poznać różnorodne źródła inspiracji motywami florystycznymi i zmieniającą się stylistykę dekoracji, która odpowiadała aktualnym prądom artystycznym od XVIII do XX wieku.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl oprowadzań kuratorskich oraz wykład poświęcony motywom florystycznym w ceramice XVIII-XX wieku.

Patroni medialni: artinfo.pl, ekalejdoskop.pl, Elle Deco, Kalejdoskop, Mój Piękny Ogród, Nasz Dom i Ogród - FLORA, Radio Łódź, Szkło i Ceramika, Świat Elit, TVP Kultura, TVP 3 Łódź, Twój Ogrodnik

Partnerzy: www.tapety-sklep.com

Ilustracja: Talerz z przełomu XIX i XX stulecia, ze zbiorów prywatnych

EmailDrukuj Share on FaceBook

Na skróty

Szukaj:

Oddziały Muzeum