Wokół Wielkiej Łodzi

Wernisaż: 6 grudnia (środa), godz. 18:00
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych MMŁ, ul. Ogrodowa 15
Kurator: dr Marcin Szymański

Łódź to miasto, które nie ma dobrej reputacji. Niektórzy mówią, że brakuje mu szczęścia.
Ma natomiast dwa wieki trudnej, burzliwej historii, która uczyniła je tym, czym jest obecnie.
Ma również kłopotliwe dziedzictwo w postaci m.in. architektury poprzemysłowej, zbyt dużych kwartałów i zaniedbanego śródmieścia. To wszystko skutek przeszłości. Miasto
to na przestrzeni kilku dekad stało się niemal półmilionową metropolią, wchłaniającą przyległe miejscowości i mieszkańców. Na pewnym etapie rozwoju pojawiło się wręcz hasło „Wielkiej Łodzi”, która miała być jeszcze większa, jeszcze rozleglejsza. Czy jednak właśnie terytorium sprawia, że miasto naprawdę jest wielkie? To pytanie, które stawiamy i spróbujemy na nie odpowiedzieć. Jakie decyzje w historii Łodzi były słuszne, a jakie błędne? Kto je podejmował?
Co sprzyjało pomyślnemu rozwojowi, a co przeszkadzało? Zastanowimy się też, czemu i komu właściwie miasto ma służyć. Na wystawie znajdą się mapy, artefakty i fotografie, które nam
w tym pomogą.
Niektórzy mówią, że kiedyś było tu lepiej. Jeśli tak, to kiedy? A może jest wręcz przeciwnie?

Program wydarzeń towarzyszących
Wystawie „Wokół Wielkiej Łodzi" towarzyszy program edukacyjny skierowany do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych – gości indywidualnych oraz zorganizowanych grup szkolnych. Celem spotkań jest prezentacja różnorodnych treści związanych z historią miasta, jego kultury, obyczajowości oraz sztuki. Punktem wyjścia są zagadnienia przedstawione na wystawie dotyczące przede wszystkim początków rozwoju Łodzi, fenomenu jej przemysłowego sukcesu oraz mieszkańców.

Spotkania Wokół Wielkiej Łodzi
Wystawa to okazja, by zastanowić się nad Łodzią i jej historią w gronie specjalistów. Historycy, urbaniści i architekci chętnie podzielą się swoją wiedzą podczas spotkań. A może chcesz podyskutować? Przyjdź, posłuchaj, weź udział.
„Co jest motorem rozwoju miasta?” - spotkanie zapowiadające wystawę „Wokół Wielkiej Łodzi”
Prowadzenie: dr Łukasz Pancewicz
Termin: 26.11.2017, godz. 12:30
Kolejne terminy: 03.12.2017, 09.12.2017, godz. 12:30

Oprowadzania kuratorskie po wystawie
Terminy: 18.02.2018, 25.03.2018
Bilety: normalny 3zł, ulgowy 1zł

Warsztaty rodzinne z cyklu „Akademia Małego Łodzianina"
„Łódź – moja własna legenda"
Termin: 17.09.2017, godz. 12:30-14:00
„Przepis na miasto idealne"
Termin: 15.10.2017, godz. 12:30-14:00
„Mieszkańcy łódzkich podwórek"
Termin: 19.11.2017, godz. 12:30-14:00
Bilety: 7zł/osoba, 10zł/2 osoby, 15zł/3osoby
Zapisy: 42 254 90 11/ Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (liczba miejsc ograniczona)

Lekcje muzealne dla grup zorganizowanych
„W poszukiwaniu ziemi obiecanej" – zajęcia prezentujące sylwetki i historie znanych łodzian, którzy przyczynili się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. Lekcja obejmuje zwiedzanie wystawy oraz Pałacu Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, a także warsztat plastyczny.
„Nie tylko kamienice i pałace" – zajęcia z zakresu urbanistyki i historii sztuki podejmujące temat rozwoju przestrzennego i architektonicznego miasta Łodzi. Lekcja obejmuje prezentację makiety wraz z filmem „Zaginiony kwartał", zwiedzanie wystawy oraz warsztat plastyczny.
Termin: listopad 2017 – marzec 2018
Bilety: ulgowe 10 zł

Oprowadzania z cyklu „Muzeum na wyciągnięcie ręki"
Oprowadzanie dla osób z dysfunkcją wzroku z przewodnikiem deskryptorem
Terminy: grudzień 2017, luty 2018
Oprowadzanie dla osób z dysfunkcją słuchu z tłumaczem języka migowego
Terminy: styczeń, marzec 2018
Bilety: normalny 3zł, ulgowy 1zł

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra" oraz ze środków Miasta Łodzi.

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska

Licencja Creative Commons