2022 Rok Romana Modzelewskiego

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci prof. Romana Modzelewskiego. Jako malarz, projektant, rzeźbiarz, a także pedagog był jednym z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku. Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało Rok Romana Modzelewskiego i zaprasza na wystawę pod tytułem „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Tytuł odnosi się zarówno do miasta, w którym od 1945 roku twórca mieszkał i pracował, jak też do stworzonych przez Modzelewskiego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli.

Roman Modzelewski był współzałożycielem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), a także jej pierwszym rektorem, a później dziekanem. Wykładał na tej uczelni przez niemal 40 lat. Jednym z wątków wystawy jest dorobek dydaktyczny Modzelewskiego – kontynuowanie i rozwijanie wizjonerskiego programu kształcenia artystów i projektantów opracowanego przez Władysława Strzemińskiego.

Na wystawie można prześledzić drogę twórczą Romana Modzelewskiego i jego udział w rozwoju nowoczesnego wzornictwa przemysłowego. Prezentowanych jest blisko sto obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, projektów łodzi, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. Ważnym elementem są meble, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58.

Wystawie towarzyszą liczne wydarzenia: prelekcje, spotkania i panel dyskusyjny poświęcony artyście, a sam kultowy fotel RM58 przez cały rok 2022 można oglądać w różnych miejscach w Łodzi.

Program wydarzeń

1. przez cały rok 2022 cykl wykładów przybliżających postać artysty, historię polskiego dizajnu i realia życia w Łodzi lat 50-tych i 60-tych
2. 14 maja – 31 grudnia 2022 wystawa czasowa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”
3. odsłonięcie pamiątkowej płyty na domu Romana Modzelewskiego wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi
4. międzynarodowy panel dyskusyjny o znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej i designu
5. 28 marca – grudzień 2022 „studio fotograficzne”, w którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Romanem Modzelewskim
6. 28 marca 2022 quiz „RM58 z 10. Quiz o sztuce, filmach i Łodzi” w klubie Pop’n’Art na Placu Wolności
7. 24 grudnia 2022 złożenie kwiatów na grobie Romana Modzelewskiego w dniu 25. rocznicy śmierci na Starym Cmentarzu w Łodzi

Zadanie „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury:

wartość dofinansowania: 55 683,00 zł

całkowita wartość zadania: 146 133,00 zł

Zadanie „Roman Modzelewski: wzór dla wszystkich” – program wydarzeń towarzyszących wystawie „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022

wartość dofinansowania: 58 000,00 zł

całkowita wartość zadania: 75 450,00 zł

Wystawa współfinansowana z dotacji Miasta Łodzi na realizację zadania “RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”.