“Sztuka fechtunku” – koncert z cyklu “Barokowe Miraże”

22 października 2022
18:00:00 -

Koszt:12 zł (bilet ulgowy), 18 zł (bilet normalny)

,,Barokowe Miraże” to cykl czterech koncertów poświęconych muzyce dawnej w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble – założonej w 2017 roku przez Jakuba Kościukiewicza i specjalizującej się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku. Zespół Altberg Ensemble zadebiutował podczas XVIII Festiwalu Kolory Polski. Od tego czasu brał udział m.in. w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, licznych koncertach i festiwalach w całej Polsce, a także zdobył nagrodę w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku” w kategorii muzyka.
Altberg Ensemble składa się z profesjonalnych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia.
Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II Wojnie Światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.