“Tajemnice fontanny Urbanowskich” – spotkanie wraz z oprowadzaniem po ogrodzie Pałacu rodziny Poznańskich

16 października 2022
16:00:00 -

Prowadzenie: Cezary Pawlak
Koszt:1,00 zł/os. (bilet ulgowy), 3,00 zł/os. (bilet normalny)

Spotkanie z potomkami rodziny Urbanowskich w nawiązaniu do ciekawej historii powstania fontanny ogrodowej z rzeźbą kobiety. To interesujące dzieło małej architektury parków i ogrodów pierwotnie znajdowało się przed willą Antoniego i Józefa Urbanowskich, w obrębie ich zakładu kamieniarskiego na ulicy Cmentarnej. Obecnie jest ozdobą ogrodu pałacu Poznańskich. Fontanna jest prawdopodobnie dziełem dwóch łódzki artystów rzeźbiarzy, Anastazego Lepli i Wacława Konopki, którzy byli związani z zakładem Urbanowskich. Inną ciekawą historią są burzliwe koleje losu fontanny, która kilkakrotnie zmieniała swoje miejsce.