REGULAMIN NABORU WNIOSKÓW DO WYRÓŻNIEŃ
Z OKAZJI 600-LECIA ŁODZI
PREAMBUŁA
W oparciu o działalność statutową Muzeum Miasta Łodzi w zakresie upowszechniania i promowania wartości historycznych, artystycznych i kulturalnych, a także organizowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej, artystycznej i upowszechniającej kulturę w formie koncertów, przedstawień, konkursów, szkoleń, sesji i spotkań autorskich oraz organizowanie lub współorganizowanie uroczystości społecznych, naukowych i kulturalnych o charakterze państwowym, regionalnym i lokalnym związanych z zakresem działania muzeum. Muzeum Miasta Łodzi w 2023 roku, w którym przypada 600-lecie Łodzi oraz 120-lecie Pałacu rodziny Poznańskich, wykorzystując prestiż instytucji pragnie uhonorować osoby związane z naszym miastem, które od lat wspierają, promują i działają na rzecz Łodzi.
Muzeum Miasta Łodzi jest samorządową instytucją kultury, która od 1975 r. zajmuje się gromadzeniem i prezentowaniem zbiorów poświęconych historii Łodzi i jej mieszkańców, badaniem dziejów miasta, a także upowszechnianiem wiedzy o jego przeszłości oraz współczesności. W polu zainteresowań instytucji mieści się zarówno przemysłowe dziedzictwo miasta, jego wielokulturowa tożsamość, architektura, sztuka i rzemiosło, jak i kultura popularna, sport oraz zwyczaje życia codziennego. W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się wystawa stała „Panteon wielkich łodzian” która od lat przypomina o wybitnych postaciach związanych z naszym miastem m.in. Alinie Margolis Edelman i Marku Edelmanie, Arturze Rubinsteinie czy Karlu Dedeciusie. W 2022 roku projektem „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” MMŁ zainaugurowało cykl wystaw czasowych, których bohaterami są łodzianki i łodzianie. Działania uzupełniają wystawę stałą poświęconą wybitnym postaciom związanych z Łodzią. Te wszystkie działania muzeum są po to, aby zachować pamięć o tych, których już z nami nie ma.
Jubileusz 600-lecia Łodzi i 120-lecia Pałacu rodziny Poznańskich, który od 1975 roku jest główną siedzibą Muzeum Miasta Łodzi jest dobrą okazją aby docenić zaangażowanie, pasję i pracę na rzecz naszego miasta osób, które tu i teraz przyczyniają się do pisania pięknej historii Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi wraz z powołaną przez siebie Kapitułą oraz Honorowymi Członkami Kapituły przyznają 600 wyróżnień dla osób, które działają i budują pozytywny wizerunek miasta. Przyznane wyróżnienia w przyszłości przyczynią się do zapoczątkowania „Panteonu wielkich, współczesnych łodzian”, których będzie można poznać na spotkaniach, wykładach czy innych wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Miasta Łodzi.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy regulamin określa zasady i warunki uczestnictwa w naborze organizowanym w ramach 600-lecia Łodzi.
- Nabór ma na celu wyłonienie 600 osób działających i budujących pozytywny wizerunek miasta, które otrzymają wyróżnienia z okazji jubileuszu 600-lecia Łodzi.
- Organizatorem naboru jest Muzeum Miasta Łodzi.
- Informacja o wybranych przez Kapitułę wyróżnionych osobach podana zostanie do wiadomości publicznej na stronie: www.muzeum-lodz.pl, a wręczenie wyróżnień nastąpi do końca 2023 r.
§ 2
WARUNKI UDZIAŁU W NABORZE
- Wyróżnienie może być nadane żyjącym pełnoletnim osobom fizycznym za realizację zadań realizowanych na terenie Łodzi w różnych obszarach życia społecznego m.in. na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej, sportu, kultury, nauki.
- Wyróżnienie może być nadane tej samej osobie fizycznej tylko jeden raz.
- Wyróżnienie nadaje się na wniosek mieszkańca Łodzi, instytucji, organizacji społecznej lub instytucji naukowej.
- Wzór wniosku o nadanie Wyróżnienia stanowi załącznik Nr 1 i Nr 2 do Regulaminu.
- Wnioski składa się wyłącznie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.muzeum-lodz.pl od 6 marca 2023r. do 2 kwietnia 2023r. do godziny 24:00
- Zgłoszenia dokonane po terminie, wnioski złożone w inny sposób, niepełne, niezawierające wymaganych oświadczeń nie będą rozpatrywane przez Organizatora.
§ 3
KAPITUŁA
- Wyboru osób wyróżnionych dokona:
- I etap: ocena formalna – zespół ekspertów z różnych dziedzin powołany przez Dyrektora Muzeum Miasta Łodzi
- II etap: Kapituła powołana przez Dyrektora Muzeum Miasta Łodzi. Jej skład będzie podany w odrębnym komunikacie na stronie www.muzeum-lodz.pl.
- Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi powoła także Honorowych Członków Kapituły.
- Decyzje Kapituły są ostateczne.
- Kapituła nie ma obowiązku uzasadniać swoich decyzji oraz przedstawiać informacji z przebiegu obrad.
- Prace Kapituły są niejawne.
- Kapituła na podstawie przesłanych zgłoszeń dokona wyboru osób wyróżnionych. Lista osób wyróżnionych zostanie opublikowana na stronie www.muzeum-lodz.pl.
§ 4
WYRÓŻNIENI
- Nadanie Wyróżnienia potwierdza się wydaniem dyplomu oraz okolicznościowego odznaczenia.
- Wyróżnienie wręcza Honorowy Członek Kapituły lub osoba przez niego wskazana oraz Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi lub osoba przez niego wskazana. Wyróżnienia wręczone zostaną do końca 2023 roku.