Odrestaurowana fontanna czeka na Was w ogrodzie!

Zakończyły się trwające kilka miesięcy prace konserwatorskie prowadzone przy zabytkowej fontannie znajdującej się na terenie ogrodu pałacu rodziny Poznańskich. Fontanną zajęła się Anna Połomka – konserwatorka zabytków.

Prace polegały m.in. na prawidłowym zinwentaryzowaniu elementów, oczyszczeniu z nawarstwień i zanieczyszczeń. Następnie złożono elementy i zrekonstruowano pierwszy stopień fontanny. Uzupełniono ubytki, zahydrofobizowano powierzchnię i wykonano nową instalacje doprowadzającą wodę z podstawy fontanny do górnej niecki.

Ta niezwykła fontanna nawiązuje w formie do baroku, składa się z wielkiej kulistej misy zdobionej podłużnymi puklami, którą wyróżnia figura nagiej kobiety wspartej na czworobocznym cokole. Jest ona wykonana z czerwonego piaskowca, ma wysokość 3 metrów, a jej średnica wynosi 2 metry i 70 centymetrów. Autorami dzieła było dwóch artystów związanych z Zakładem Kamieniarskim Antoniego i Józefa Urbanowskich: Wacław Konopka (który był autorem rzeźby młodej, nagiej kobiety) oraz Anastazy Lepla (który stworzył cokół i wielką kulistą misę zdobioną podłużnymi puklami). Czas powstania fontanny szacuje się na lata 1903-1910. Pierwotnie znajdowała się ona w ogrodzie willi Urbanowskich przy ulicy Cmentarnej 13, w 1998 roku przeniesiona została na ulicę Wigury 4. W 2007 roku fontanna trafiła do ogrodu pałacu rodziny Poznańskich.

Koszt prac konserwatorskich to blisko 120 000 zł. Całość środków pochodzi z budżetu miasta Łodzi.

(od lewej: Anna Połomka – konserwatorka zabytków, Magda Komarzeniec – Dyrektor MMŁ,  Hanna Zdanowska – Prezydent Łodzi)