11 marzec 2022
“Twórcy w tyglu prasy w Łodzi 1984-2019”. Wystawa czasowa

Wystawa zaprezentuje  dokonania znanego,  łódzkiego grafika w zakresie projektowania istotnych dla kultury czasopism i wydawnictw, którym Zbigniew Koszałkowski stworzył ciekawe i unikalne rozwiązania formalne. Taki rodzaj sztuki jest rzadko pokazywany na wystawach muzealnych w naszym mieście, mimo długoletniej tradycji eksperymentów z drukiem, sięgającej lat 20. XX wieku. Udostępniany okazjonalnie, znajdzie swoją kolejną, znacząca odsłonę w Muzeum Miasta Łodzi, które wielokrotnie udostępniało swoje wnętrza dla łódzkich projektantów. Ekspozycja pokaże jednocześnie ważny okres aktywności lokalnego środowiska artystycznego. To czas powoływania wyjątkowych wydarzeń i miejsc, związanych z kreatywnością twórców z zakresu sztuki i literatury oraz nowej, niezależnej prasy kulturalnej (jeszcze u schyłku funkcjonowania cenzury). Bez tych przykładów sztuki projektowej, wspólnotowych działań z lat 80., których współautorem lub inicjatorem był Zbigniew Koszałkowski, nie byłoby późniejszego, dynamicznego rozwoju wolnej prasy i niezależnej kultury w naszym mieście w pierwszych dekadach XXI wieku.

Na wystawie  znajdziemy wydruki  projektów okładek i stron, a także oryginalne wydania – takich czasopism i wydawnictw jak: „Nawa św. Krzysztofa”,  „Kalejdoskop. Łódzki przewodnik kulturalny”,  „Bestseller”, „Tygiel Kultury” i inne. Powiększone wydruki pozwolą także odbiorcy, prześledzić teksty znanych twórców polskiej kultury w kontekście istotnych, artystycznych zjawisk okresu lat 1984-2019.

Współpraca: