Wacław Konopka – artystyczna indywidualność Łodzi

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Autor: Cezary Pawlak

Ekspozycja prezentuje postać i kilka aspektów twórczości łódzkiego artysty rzeźbiarza, który wpisał się w środowisko artystyczne naszego miasta pierwszych dziesięcioleci XX. wieku. Wystawa podejmuje kilka wątków tematycznych, ukazuje drogę rozwoju artystycznego Wacława Konopki, także najważniejszy i reprezentatywny obszar działalności twórczej, jakim była łódzka nekropolia Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej.

W dziedzinie sztuki sepulkralnej Konopka osiągnął prawdziwe mistrzostwo, a niektórzy historycy sztuki uważają, że stworzył własny charakterystyczny styl.

Na wystawie możemy również odnaleźć ciekawą historię fontanny ogrodowej znajdującej się obecnie w ogrodzie Pałacu Poznańskich oraz odkryć tajemnicę rzeźby kobiety z różą, której reprodukcja znalazła się na blankietach firmowych jednego z największych i najnowocześniejszych na ziemiach polskich Zakładów Kamieniarskich Antoniego i Józefa Urbanowskich.

Wystawę zamyka temat korespondencji epok – inspiracji współczesnego artysty rzeźbiarza Marka Pankanina twórczością Wacława Konopki.