20 styczeń 2022
XII Dni Pamięci – Na szlaku historii i pamięci wielowyznaniowej Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi jak co roku przyłącza się do obchodów Dni Pamięci. Tym razem zachęcamy do udziału w wydarzeniu: Na szlaku historii i pamięci wielowyznaniowej Łodzi. Spotkanie na wystawie „Na wspólnym podwórku” z możliwością spaceru na wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej.

Historia Łodzi w minionych wiekach ukształtowała ciekawy obraz wielokulturowego miasta. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych cech jest współistnienie wielu wyznań w życiu mieszkańców XIX- i XX-wiecznej Łodzi. Ich odzwierciedleniem są przede wszystkim kościoły i nekropolie. Blisko siebie stanęły kościoły katolickie i ewangelickie, cerkwie prawosławne i synagogi żydowskie. Temat wielowyznaniowej Łodzi jest jednym z przewodnich wątków wystawy „Na wspólnym podwórku”. Znajdują się na niej między innymi fotografie nieistniejących obiektów związanych z religią żydowską, które zostały zniszczone w okresie Holokaustu.

Jeżeli warunki pogodowe pozwolą wydarzenie zakończy spacer na wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej.

Zapisy na wydarzenie są prowadzone przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.