03 wrzesień 2018
W dawnym saloniku bilardowym prezentowana jest ekspozycja poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich poetów, Julianowi Tuwimowi. Tło dla pamiątek po urodzonym w Łodzi literacie stanowią meble i akcesoria z epoki.
Urodzony w 1894 r. Julian Tuwim spędził w Łodzi lata dzieciństwa i młodości. Atmosfera tego miasta ukształtowała go i znacząco wpłynęła na charakter jego twórczości. Młodzi cenią jego poezję za radość, polot, energię i wrażliwość, starsi – za liryzm, melancholię i przenikliwe spojrzenie na rzeczywistość. A wszyscy – za błyskotliwość, celny dowcip, ironię. Od dekad formuje gust kolejnych pokoleń najmłodszych czytelników, którzy poznają takie wiersze jak Lokomotywa, Pan Hilary czy Ptasie radio. Łodzianom najbliższe są Kwiaty polskie, a szerszemu gronu odbiorców Tuwim znany jest jako autor Balu w operze, Jarmarku rymów czy Cicer cum Caule. Nieco mniej oczywisty obszar działalności literackiej Tuwima stanowią piosenki pisane dla gwiazd lat 20. i 30. ubiegłego wieku, m.in. dla Hanki Ordonówny i Eugeniusza Bodo. Niestroniący od żartów poeta publikował pod pseudonimami artystycznymi: Tuvim, Schyzio Frenik, Wim i Roch Pekiński. Jako jeden z założycieli grupy poetyckiej „Skamander” i kabaretu „Pod Picadorem” aktywnie współtworzył środowisko literackie II Rzeczpospolitej. Po pobycie na emigracji w latach 1939-1946 powrócił do Polski, gdzie zmarł w 1953 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Na wystawie eksponowane jest wieczne pióro ze złotą stalówką należące do Tuwima, a także pierwsze wydania książek poetyckich z dedykacjami dla przyjaciół oraz fotografie udostępnione przez Muzeum Literatury w Warszawie. Kontekst epoki przywołują meble i sprzęty pochodzące z okresu międzywojennego: biurko, lampa czy maszyna do pisania.