Artystyczne podróże Józefa Hechta i innych twórców z Łodzi | spotkanie na wystawie czasowej

14 września 2024

Koszt: 1 zł (bilet ulgowy), 3 zł (bilet normalny)
Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl,‌ ‌lub‌ ‌telefonicznie:‌ ‌42‌ 307 ‌13 82, ‌692‌ ‌926‌ ‌31
Zapisy prowadzi Dział Edukacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16
Prowadzenie:r hab. Katarzyna Kulpińska prof. UMK w Toruniu, Adam Klimczak

Spotkanie dedykowane łódzkim twórcom, którzy już od czasu Samuela Hirszenberga szukali inspiracji artystycznych poprzez liczne, zagraniczne podróże. Od końca XIX wieku do okresu powojennego, stanowiły o ich twórczej drodze i poszukiwaniach nowych stylów w sztuce. Szlaki artystyczne Józefa Hechta – polskiego artysty pochodzenia żydowskiego urodzonego w Łodzi wiodły przez kilka państw Europy a także za ocean, do Stanów Zjednoczonych. Ten znakomity malarz, grafik i rzeźbiarz wykształcony w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych podróżował do Rzymu, Wiednia, Berlina, Sztokholmu,  Londynu i wielu innych miast. Mieszkał kilka lat  w Norwegii (1914-1919), a na stałe, w 1920 roku osiadł we Francji. W Paryżu mieszkał do końca życia. Każda z podróży odcisnęła ślad na wrażliwości artystycznej Hechta. Widoki miast i pejzaże północy i południa Europy były dla niego nieustającą inspiracją do tworzenia.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Logotyp Łodzi: kolorowy napis Łódź, pod literą Ź dopisek kreuje