Koncert kameralny “Per il Basso” z cyklu „Barokowe Miraże”

27 października 2023
18:00 -

Bilety: 12,00 zł (bilet ulgowy) 18,00 zł (bilet normalny)
Bilety online do kupienia tutaj

To już druga edycja Barokowych Miraży, czyli cyklu koncertów organizowanych w pałacowych wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi, mających na celu kultywowanie tradycji muzyki barokowej i wspieranie lokalnych artystów. Łodzianie będą mieli okazję usłyszeć utwory muzyki dawnej w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble we wnętrzach Sali Lustrzanej Pałacu Rodziny Poznańskich. W skład Altberg Ensemble wchodzą profesjonalni muzycy grający na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach, którzy specjalizują się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku.

W programie „Per il Basso” dominuje ciepłe brzmienie dawnych instrumentów basowych. Pod kierunkiem Jakuba Kościukiewicza wystąpi grupa basowa Altberg Ensemble: wiolonczele barokowe, fagot barokowy, teorba, klawesyn i kontrabas zwykle realizujące partię basso continuo w zespole, tym razem w roli solistów między innymi w koncercie na 4 instrumenty basowe M. Corrette’a Le Phénix.

Program:

Joseph Bodin de Boismortier

Sonata triowa D-dur nr 6 op. 50

Largo-Allegro-Largo.Siciliana-Allegro

Jean-Philippe Rameau (1683-1764)

Suita ze zbioru Les Gentils Airs

Les Sauvages – La Furstemberg – Tambourin

Michel Corette (1707-1795)

Sonata I F-dur ze zbioru Les Delices de la Solitude

Allegro – Aria.Affetuoso – Allegro

Jean Barriere (1707-1747)

Sonata II op. I g-moll

Andante – Allemanda – Adagio – Aria.Gratioso

Michel Corette (1707-1795)

Koncert Le Phénix na 4 instrumenty basowe

Allegro – Adagio – Allegro

Wykonawcy:

  • Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa, prowadzenie orkiestry
  • Anna Cierpisz – wiolonczela barokowa
  • Kamila Marcinkowska-Prasad – fagot barokowy
  • Tomasz Iwanek –kontrabas barokowy
  • Ewa Mrowca – klawesyn

 

Słowo o muzyce: Agata Kwiecińska

Kierownictwo artystyczne cyklu: Ewa Mrowca

Produkcja i koordynacja: Dominika Jakubowska

Altberg Ensemble – Łódzka orkiestra barokowa powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza.  Ma na swoim koncie płytę z utworami Georga Philippa Telemanna, Suites & Concerto, DUX1761, nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena, która to została zauważona i doceniona przez nominację do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna. Od 2018 roku zespół regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą, organistą i dyrygentem Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Barokowa Łódź i Barokowe Miraże.

Altberg Ensemble występował w Łódzkiej Filharmonii im. A. Rubinsteina, na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Bydgoskiej Scenie Barokowej, Barok na Mazurach, Koncertach Pokoju w Jaworze. Altberg Ensemble gra na instrumentach historycznych, stosując dawne praktyki wykonawcze. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983)