Łódzcy artyści w czasach Zagłady

31 sierpnia 2024

Koszt: 5 zł (ulgowy), 7 zł (normalny)
Prowadząca: Irmina Gadowska, Uniwersytet Łódzki

Spotkanie towarzyszące rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto jest przypomnieniem twórców żydowskiego pochodzenia i ich doświadczeń hitlerowskiej okupacji w Europie. Uciekali przed eksterminacją z zachodnich centrów kultury do wolnej strefy w południowej Francji czy neutralnej Szwajcarii. Wraz z polską armią przemieszczali się do Anglii i walczyli jako alianccy żołnierze. Jednak wielu zostało internowanych do obozów koncentracyjnych lub znalazło śmierć w gettach. Punktem wyjścia dla tej opowieści jest obraz i grafika Józefa Hechta Ostatnia plaga z 1946 roku, które są jego artystycznym świadectwem osobistej, wojennej traumy. Spotkanie towarzyszy wystawie Józef Hecht. Artystyczne żywioły w sali wystaw czasowych Muzeum Miasta Łodzi.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Logotyp Łodzi: kolorowy napis Łódź, pod literą Ź dopisek kreuje