logotyp projektu Dzielimy się Łodzią

“Nie tylko bohaterowie” – spotkanie na wystawach oraz spacer po Starym Cmentarzu

11 listopada 2023

Prowadzenie: Cezary Pawlak
Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub telefonicznie: 42 307 13 82, 692 926 319
Koszt: 1,00 zł (bilet ulgowy), 3,00 zł (bilet normalny)

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości warto uczcić podążając szlakiem historii wybitnych łodzian. Podczas spotkania połączonego ze spacerem po Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej zostaną zaprezentowane sylwetki ważnych dla naszego miasta działaczy społecznych, twórców Łodzi wielkoprzemysłowej oraz bohaterów niepodległej Polski.

Stary Cmentarz to miejsce pełne łódzkich historii ludzi zaangażowanych na rzecz niepodległości i upamiętniające postacie związane ze szczególnymi wydarzeniami z historii Polski. Wśród nich nie tylko bohaterowie walk niepodległościowych, ale także osoby zaangażowane w podtrzymywanie postaw patriotycznych  i społecznikowskich.

Podczas spotkania przypomnimy działaczy społecznych, takich jak lekarza pediatrę Tadeusza Mogilnickiego, nauczycielkę Julię Lewalt-Jezierską, malarza, grafika i teoretyka sztuki Karola Hilllera oraz przemysłowca Edwarda Heimana-Jareckiego. Natomiast w gronie wspomnianych samorządowców i polityków znajdą się łódzcy prezydenci Aleksy Rżewski i Marian Cynarski oraz aktywny działacz polityczny, gospodarczy i społeczny, dyrektor zakładów Izraela Poznańskiego – Józef Wolczyński.

Spotkanie realizowane w ramach projektu “Dzielimy się Łodzią. Ludzie – miejsca – przedmioty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Edukacja Kulturalna 2023.