Od pałacu do pałacu – szlakiem łódzkich kamienic

30 lipca 2023

Bilety: 1 zł
Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub‌ ‌telefonicznie:‌ ‌42‌ 307 ‌13 82, 692‌ ‌926‌ ‌319‌

Spacer szlakiem łódzkich kamienic i rezydencji będzie pretekstem do przedstawienia historii Łodzi przez pryzmat architektury miasta, ale też życia codziennego mieszkańców Łodzi, ich upodobań i zwyczajów.
W drugiej połowie XIX wieku  najbardziej okazałe kamienice stawiano  w centrum miasta. Fabrykanci budowali tu swoje rezydencje, przy Piotrkowskiej działały teatry, eleganckie cukiernie czy restauracje. Kamienice były wizytówkami firm, siedzibami instytucji, urządzano w nich sklepy i składy fabryczne, wynajmowano mieszkania i lokale na punkty usługowe.
Z dbałością o każdy detal dekoracji fasad i wnętrz architekci opracowywali ich projekty, w wielu zastosowano nowoczesne jak na tamte czasy rozwiązania techniczne. O tym jak żyło i mieszkało się na Piotrkowskiej opowiemy wędrując od Pałacu rodziny Poznańskich do Pałacu Juliusza Kindermanna.
Na trasie zobaczymy wybrane kamienice omówione w książce Jacka Kusińskiego, Krzysztofa Stefańskiego i Marcina Szymańskiego.