Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko.
28 lipca 2018 - 30 grudnia 2018

„Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Bilety: 15 zł normalny, 8 zł ulgowy

Organizator: Firma Kreacja Pro Andrzej Pągowski
Współorganizator: Muzeum Miasta Łodzi
Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej
Mecenas Kolekcji: PKO Bank Polski

Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Poczta Polska, Zamek Królewski w Warszawie, Poczta Polska, Vienna House Andel’s Łódź, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, EC1 Łódź, Łódzkie Centrum Filmowe, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Virako, Łódzka Spółka Infrastrukturalna, MPK Łódź
Patroni medialni: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Kalejdoskop

Na prezentowanej w Muzeum Miasta Łodzi wystawie, będzie można zobaczyć 49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, namalowanych na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki. Portretom towarzyszą barwne opisy fizyczności władców.

W latach 2004-2013 polski grafik Waldemar Świerzy, za namową swojego przyjaciela Andrzeja Pągowskiego, realizował projekt namalowania nowego pocztu polskich władców. Drugie (po matejkowskim) przedstawienie polskich królów i książąt miało być bardziej bezpośrednie i spontaniczne oraz skupiać się na ludzkiej stronie władców. W przeciwieństwie do prac Jana Matejki, które powstawały z myślą o pokrzepieniu serc rodaków i w swoim założeniu były posągowe, ikoniczne, majestatyczne, dopracowane w każdym detalu stroju i rekwizytów w duchu historycznej epoki, prace Waldemara Świerzego, chociaż poprzedzone badaniami i konsultacjami historycznymi, pełne są emocji, poszukiwania charakterologicznej prawdy, malarskiej syntezy we współczesnej konwencji.

Jan Matejko pracował nad swoim pocztem w latach 1890-1892 i było to jego ostatnie dzieło. Waldemar Świerzy ostatnią pracę ukończył w przeddzień śmierci, a malował władców Polski przez ostatnich siedem lat życia. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu; najwybitniejszym twórcą portretów Polaków w ostatnich latach, mającym w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię “Giganci Jazzu”. Był profesorem w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zmarł w wieku 82 lat w 2013 r w Warszawie.