30 czerwiec 2023
Barokowe Miraże

Projekt „Barokowe miraże – koncerty muzyki barokowej w Muzeum Miasta Łodzi” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka 2023”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wartość dofinansowania: 63 000,00

Całkowita wartość zadania: 79 300,00

To już druga edycja Barokowych Miraży, czyli cyklu koncertów organizowanych w pałacowych wnętrzach Muzeum Miasta Łodzi, mających na celu kultywowanie tradycji muzyki barokowej i wspieranie lokalnych artystów. Łodzianie będą mieli okazję usłyszeć utwory muzyki dawnej w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble we wnętrzach Sali Lustrzanej Pałacu Rodziny Poznańskich. Zespół powstał z inicjatywy Jakuba Kościukiewicza – wiolonczelisty orkiestry. Muzycy specjalizują się w historycznym wykonastwie muzyki baroku. W 2023 roku otrzymali nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dawna za współpracę z Peterem van Heyghenem przy projekcie z utworami G. Ph.Telemanna „Suites & Concerto”.

W skład Altberg Ensemble wchodzą profesjonalni muzycy grający na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Ich misją jest popularyzacja utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z XVII i XVIII wieku.

Ich nazwa pochodzi od wybitnej klawesynistki i pianistki Emmy Altberg, która otworzyła i prowadziła w pierwszą w Polsce klasę klawesynu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi.

W ramach cyklu planowany jest zarówno koncert dużego składu orkiestry jak i koncerty kameralne. Tegorocznym motywem przewodnim cyklu jest teatr form instrumentalnych wśród których znajdą się uwertury, suity, sonaty a także koncert. Altberg Ensemble zamierza zaprezentować uwertury orkiestrowe w stylu francuskim z przełomu XVII i XVIII wieku pod kierunkiem współpracującego z zespołem szwajcarskiego klawesynisty i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera.

Kierownictwo artystyczne cyklu: Ewa Mrowca

Koordynacja i promocja: Dominika Jakubowska

Muzycy:

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble

Repertuar:

17.09.2023, godz. 17.00 Koncert orkiestrowy “Barokowe Miraże – Uwertury – Francuski Splendor”

27.10.2023, godz. 18.00 Koncert kameralny “Per il Basso”

19.11.2023, godz. 17.00 Koncert kameralny “Barokowe Miraże – Les délices de la Solitude”