14 sierpień 2020
Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi

Świat historycznego łódzkiego przemysłu, rzemiosła i dawnych zawodów powraca do życia dzięki multimedialnemu projektowi dostępnemu online. Cykl filmów i podcastów przybliża pracę i codzienne życie łodzian sprzed lat, a przy okazji przedstawia najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi.

Minęły dwa wieki, odkąd Łódź rozpoczęła ewolucję z małego, niepozornego miasteczka w fabryczną metropolię. Wraz z dynamicznym rozwojem gospodarczym zmieniał się lokalny świat łódzkich zawodów i rzemiosła, a także związana z nim obyczajowość i codzienność łodzian. Aby uczcić przypadającą w 2020 r. dwusetną rocznicę nadania Łodzi tytułu miasta przemysłowego, Muzeum Miasta Łodzi zrealizowało w pełni dostępną, cyfrową opowieść o historii miasta. Dzięki nowoczesnym narzędziom oraz technikom audiowizualnym po raz pierwszy przemówiły zamknięte w muzealnych murach wystawy oraz zbiory.

W ramach projektu dostępne są:

Łódzki przemysł w detalu

Film promocyjno-edukacyjny stanowiący wirtualny spacer po najciekawszych zabytkach łódzkiego dziedzictwa architektonicznego.

Na tropie łódzkiego przemysłu

Filmowa seria przedstawiająca najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. Obiekty reprezentują różne dziedziny przemysłu, które przyczyniły się do przemiany Łodzi z niewielkiego miasteczka w znaczącą gospodarczo metropolię. O eksponatach opowiadają historycy i pracownicy Muzeum, na co dzień zajmujący się pielęgnowaniem spuścizny po przemysłowej historii miasta.

Sekrety łódzkiego rzemiosła

Cykl podcastów przywracających pamięć o zwykłych ludziach, którzy tworzyli rzeczywistość fabrycznego miasta. Nagrania rozmów z łódzkimi rzemieślnikami i historykami zrealizowane w przestrzeniach muzealnych wystaw oraz pracowniach składają się na opowieść o początkach rozwoju przemysłowej metropolii, a także o współczesnej kondycji sztuki rzemieślniczej.

Muzealny poradnik miłośników pięknych przedmiotów

Filmowa seria adresowana do młodszej grupy odbiorców, poświęcona zagadnieniu przywracania świetności dawnym przedmiotom. Krótkie filmy instruktażowe promują zarówno muzealną konserwację, jak i proekologiczne działania. Wyjaśniają, w jaki sposób możemy dbać o nasze skarby we własnym domu.

Wirtualna mapa Muzeum Miasta Łodzi

Wirtualna mapa zachęcająca do zwiedzania Muzeum Miasta Łodzi szlakiem łódzkiego przemysłu i rzemiosła. Została wzbogacona o nagrania zrealizowane w ramach projektu, a także audiodeskrypcje wybranych obiektów.

Gra edukacyjna

Wersja online gry karcianej, wydanej w 2019 r. w ramach projektu „Lodzermenscha przemysłowy język dostępu”. W nowej odsłonie pozwala miłośnikom historii Łodzi na przeżycie cyfrowej przygody w świecie XIX-wiecznej metropolii.

Informacje

Koordynatorzy: Paulina Długosz, Maja Jakóbczyk, Antonina Pawłowska

Projekt „Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi” został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.