20 wrzesień 2018
Muzeum na wyciągnięcie ręki

„Muzeum na wyciągnięcie ręki” to projekt zrealizowany przez Muzeum Miasta Łodzi w 2015 r., mający na celu kompleksowe dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami oraz o utrudnionym dostępnie do kultury. W jego ramach zostały stworzone narzędzia dla osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych wspomagające zdobywanie informacji o muzeum, a także ułatwiające zwiedzanie i zapoznanie się z jego zbiorami.

W ramach projektu zostały udostępnione następujące udogodnienia:

– strona internetowa zgodna ze standardami WCAG 2.0. (www.dostepne.muzeum-lodz.pl), z której można pobrać wszystkie cyfrowe elementy projektu
– audioprzewodniki, audiodeskrypcje, wideooprowadzania z tłumaczem języka migowego (dostęne na miejscu i do pobrania ze strony www)
– przewodniki: w druku transparentnym (druk brajlowski i druk powięszkony); w formacie tekstu łatwego do czytania; z piktogramami dla osób z autyzmem
– repliki i pomoce dydaktyczne: mapy, makiety, tyflografiki
– filmy edukacyjne o Łodzi uzupełnione o napisy, transkrypcje oraz tłumacza języka migowego

Podczas realizacji projektu Muzeum Miasta Łodzi nawiązało współpracę z instytucjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnością, angażując je w charakterze partnerów w proces projektowania wprowadzanych udogodnień i sprawiając tym samym, że zaproponowane rozwiązania w pełni odpowiadają na potrzeby odbiorców.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu “Kultura Dostępna”