przejdź bezpośrednio do treści

Siedziby

Muzeum Sportu i Turystyki
Oddział Muzeum Miasta Łodzi

Thumbnail

Muzeum Sportu i Turystyki mieści się w nowoczesnym Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Prezentowana tu wystawa stała „Szybciej, wyżej, mocniej” poświęcona jest historii łódzkiego sportu i turystyki od XIX w. do współczesności. Najważniejsze postaci i wydarzenia ukazane są na tle szerokiego kontekstu społeczno-kulturowego, pomagającego zrozumieć związki aktywności fizycznej z zagadnieniami politycznymi i innymi sferami życia publicznego. Ułożona chronologicznie narracja prowadzi widza od narodzin profesjonalnego sportu w XIX-wiecznej Łodzi, przez jego dynamiczny rozwój w okresie dwudziestolecia międzywojennego, aż po sukcesy związanych z miastem sportowców w czasach PRL i współcześnie. Ekspozycja w szczególny sposób podkreśla wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego środowiska sportowego przed 1939 r. i przywołuje osiągnięcia zawodników wywodzących się z różnych grup narodowych zamieszkujących wówczas miasto.

Tytuł wystawy „Szybciej, wyżej, mocniej” cytuje oficjalne motto igrzysk olimpijskich obowiązujące od 1920 r., a udział łodzian w kolejnych edycjach olimpiady stanowi ważny wątek opowieści. Wśród upamiętnionych w Muzeum Sportu i Turystyki medalistów i uczestników olimpiad znaleźli się m.in.: najwybitniejszy łódzki szermierz okresu międzywojennego Roman Kantor, lekkoatletka i zdobywczyni brązowego medalu w 1936 r. Maria Kwaśniewska-Maleszewska, olimpijczyk z Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie Władysław Król czy medalista w skoku wzwyż z 1992 i 1996 r. Artur Partyka.

Oprócz licznych pamiątek po łódzkich sportowcach i tradycyjnych eksponatów interaktywne Muzeum proponuje wielozmysłowe doświadczenie uczestnictwa w życiu sportowym. W przestrzeni wystawy można nie tylko obejrzeć filmy dokumentujące ważne wydarzenia i poznać specyfikę poszczególnych dyscyplin, ale także samemu podjąć sportowe wyzwanie. W części ekspozycji mieści się kawiarnia szachowa nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., później znanej jako „Łodzianka”, stanowiącej miejsce spotkań łódzkich szachistów. Na specjalnym stole umieszczony został komputer szachowy umożliwiający zwiedzającym zmierzenie się z programem symulującym grę wybitnych szachistów. Z kolei w części poświęconej ruchowi turystycznemu można podjąć wyzwanie treningu na profesjonalnych rowerach szosowych, umieszczonych na trenażerach. Na ciekawych doznań podczas wspinaczki wysokogórskiej czeka specjalna aplikacja, która nanosi na wizerunek zwiedzającego elementy stroju himalaisty oraz symuluje zmiany zachodzące w różnych temperaturach poniżej zera stopni Celsjusza.

Uzupełnieniem oferty Muzeum Sportu i Turystyki jest program edukacyjny, na który składają się lekcje muzealne, spotkania i konkursy adresowane do szerokiego grona odbiorców.

 

Oferta edukacyjna:

 

Regulamin zwiedzania wystawy stałej Muzeum Sportu “Szybciej, wyżej, mocniej”

Kontakt

Dane kontaktowe
Biuro
Plac Wolności 2
91-415 Łódź
Wystawa stała
„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”

Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”
Al. Politechniki 10
93-590 Łódź
Dojazd

linie tramwajowe: 15, 17, 16
linie autobusowe: 74A, 74B, 55
najbliższa stacja roweru miejskiego: aleja Politechniki 1A
najbliższy parking rowerowy: Campus Politechniki Łódzkiej

Godziny otwarcia

Poniedziałek zamknięte
Wtorek zamknięte
Środa 12:00 - 16:00 (dzień bezpłatnego wstępu)
Czwartek 10:00 - 16:00
Piątek 12:00 - 18:00
Sobota 10:00-16:00
Niedziela 10:00-16:00

Muzeum Sportu i Turystyki będzie nieczynne w dniach 12,13 i 14 czerwca 2024. Przepraszamy za utrudnienia.

Ceny biletów

Bilety indywidualne
Bilet indywidualny normalny 8 zł
Bilet indywidualny ulgowy 5 zł
Bilet indywidualny dla posiadaczy kart dużej rodziny 3 zł
Bilety indywidualne wraz z oprowadzaniem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby 8 zł
Bilety indywidualne wraz z lekcją muzealną albo warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby 8 zł