Józef Hecht. Artystyczne żywioły
22 czerwca 2024 - 15 grudnia 2024

Wystawa „Józef Hecht. Artystyczne żywioły” będzie prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi od 22 czerwca do 15 grudnia 2024 roku.

Józef Hecht, pierwotnie Mojżesz Józef Hecht (1891-1951) urodzony w Łodzi, mieszkający i tworzący w Norwegii (1914-1919), a następnie w Paryżu (1920-1951) jest w Polsce artystą prawie nieznanym, choć jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie. Był znaczącą postacią paryskiego świata sztuki w latach 20. i 30. XX wieku, a także po II wojnie światowej. Uprawiał grafikę, malarstwo i rzeźbę, tworzył także ilustracje. Osiadł w paryskiej dzielnicy Montparnasse, wśród innych artystów współtworzących międzynarodowe, zróżnicowane środowisko École de Paris; z wieloma z nich utrzymywał kontakty.

Muzeum Miasta Łodzi we współpracy z Fundacją Art & Modern i Wejman Gallery z Warszawy przedstawia na pierwszej monograficznej wystawie Józefa Hechta jego twórczość i sylwetkę w świetle zachowanych dokumentów archiwalnych i artykułów prasowych. Około pięćdziesięciu dzieł artysty wybranych na wystawę reprezentuje wszystkie dyscypliny, które uprawiał (malarstwo, grafikę, rzeźbę, ilustrację) postrzegane przez pryzmat pasji – „żywiołów” Józefa Hechta. Jedną z nich była pasja podróży stanowiących impuls do obrazowania  i utrwalania fenomenu miejsc, w których przebywał; kolejną – zamiłowanie do świata zwierząt wyrażone poprzez liczne prace z motywami animalistycznymi. Żywiołem, który zdefiniował twórczość Hechta była grafika, a szczególnie jego fascynacja miedziorytem; jego twórczość graficzna zapewniła mu międzynarodowe uznanie. Ekspozycja uwypukli także znaczenie środowisk: tego, z którego się wywodził (Łódź), w którym się kształcił (Kraków), w którym tworzył lat kilka (Asker, Oslo) i ponad trzydzieści (Paryż).

Prezentowane na wystawie obiekty będą pochodzić ze zbiorów: Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Biblioteki Narodowej w Warszawie i prywatnych kolekcji.

O ile historykom sztuki i kolekcjonerom dzieł sztuki może nie być obca twórczość graficzna Józefa Hechta, o tyle malarstwo i rzeźba tego artysty nie były prezentowane w Polsce od niemal stu lat. Ostatnią większą prezentacją jego malarstwa i grafiki była wystawa w 1928 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi; natomiast w 1993 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach, a później w Muzeum Historii Miasta Łodzi wystawiono wybór kilkudziesięciu grafik Hechta ze zbiorów Musée du Dessin et de l’Estampe originale w Gravelines. Dopiero we wrześniu 2023 roku w warszawskiej Fundacji Art & Modern przygotowana została kameralna ekspozycja prac tego artysty (kilka obrazów olejnych, grafik i dwie rzeźby). Wobec uznania, którym twórczość Hechta cieszyła się we Francji i za oceanem (wystawy w USA), zasadnym jest przybliżenie jego bogatego dorobku i ponowne przypomnienie tego wybitnego łodzianina szerszej publiczności w jego rodzinnym mieście.

 

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi

Logotyp Łodzi: kolorowy napis Łódź, pod literą Ź dopisek kreuje

Współorganizator: Fundacja Art&Modern