01 październik 2020
Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś

Łódź w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat awansowała z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich. Wystawa prezentuje bezprecedensowy w skali światowej rozwój miasta w XIX w. oraz jego dalsze dzieje do 1989 r.

Ekspozycja prezentuje ewolucję Łodzi na przestrzeni blisko dwóch stuleci z czterech odmiennych, ale wzajemnie dopełniających się perspektyw. Najważniejszą oś stanowi historia metropolii. Dopełnia ją opowieść o różnorodnych aspektach życia miasta, która ujawnia siatkę zależności budującą skomplikowaną wielkomiejską maszynerię. Wystawa ma układ chronologiczno-problemowy i można ją odkrywać na wiele sposobów. Oznaczone różnymi kolorami strefy przybliżają interesujące kwestie związane z Metropolią, Postępem, Ludźmi czy Sukcesem. Można także wędrować między tymi obszarami zgodnie z chronologią zdarzeń, sprawdzając, jak przenikanie wspomnianych wątków wpływało na kształt miasta, zmieniało jego oblicze i pozycję w świecie. Poprzez zabytkowe przedmioty, zdjęcia, makiety dotykowe, gry, aplikacje oraz nagrania wystawa pomaga zrozumieć przeszłość Łodzi, poznać kulisy jej fenomenalnego rozwoju i odkryć drzemiący w niej potencjał

 

Operator projektu: Muzeum Miasta Łodzi

Kuratorzy: Anna Łagodzińska-Pietras, dr Marcin Szymański

Wystawa „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś” została przygotowana w ramach projektu pn. „Rewitalizacja, modernizacja i poprawa infrastruktury zabytkowego obiektu Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskiego w części użytkowanej przez Muzeum Miasta Łodzi”.

Inwestor projektu: Miasto Łódź