Podczas czerwcowego koncertu usłyszymy kwartet skrzypcowy w składzie Kwartet skrzypcowy tworzą Julia Loska, Marta Tryzna, Małgorzata Pasierbska oraz Natalia Wojciechowska. Młode instrumentalistki są związane z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wszystkie kształcą się w klasie skrzypiec prof. dr. hab. Łukasza Błaszczyka. Artystki reprezentują nowe pokolenie polskich muzyków, łącząc wysoki poziom indywidualnego warsztatu z pasją do wspólnego muzykowania. Członkinie zespołu są laureatkami licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając nagrody zarówno jako solistki, jak i kameralistki.
Kwartet powstał z potrzeby wspólnego odkrywania bogactwa literatury kameralnej oraz poszukiwania nowych środków wyrazu artystycznego. Zespół rozwija swoje umiejętności pod kierunkiem cenionych pedagogów łódzkiej uczelni muzycznej, czerpiąc inspirację zarówno z tradycji wykonawstwa klasycznego, jak i współczesnych trendów interpretacyjnych. W repertuarze kwartetu znajdują się dzieła od klasycyzmu po muzykę XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów.
Artystki miały okazję prezentować swoje umiejętności podczas koncertów organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi oraz wydarzeń promujących młodych wykonawców. Wspólną cechą ich działalności jest dbałość o wysoką kulturę brzmienia, precyzję wykonawczą oraz muzyczną wrażliwość. Kwartet wyróżnia się dojrzałością interpretacyjną, energią sceniczną i umiejętnością budowania spójnego przekazu artystycznego.
Dzięki połączeniu indywidualnych doświadczeń konkursowych i koncertowych członkinie zespołu tworzą formację o wyrazistej osobowości muzycznej. Ich występy spotykają się z uznaniem publiczności i środowiska muzycznego, a działalność kwartetu stanowi przykład twórczej współpracy młodych artystek rozwijających swoje kariery na polskiej scenie muzyki klasycznej.
Wykonawczynie:
Marta Tryzna– skrzypce
Małgorzata Pasierbska– skrzypce
Julia Loska– skrzypce
Natalia Wojciechowska– skrzypce
Program:
Grażyna Bacewicz
Kwartet na czworo skrzypiec
I Allegretto – Allegro giocoso
II Andante tranquillo
III Molto allegro
Astor Piazzolla
Libertango (oprac. Erzhan Kulibaev)
Karol Szymanowski
Taniec z baletu-pantomimy Harnasie (opr. Wiesław Swiderski)
Charles Dancla
Karnawal wenecki
Rune Tonsgaard Sørensen
Shine You no More (opr. Danish String Quartet)
melodia tradycjna
Waltzing Matilda (oprac. Stephan Koncz)
Słowo o muzyce – Maria Stefanska

Marta Tryzna
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w klasie mgr Janiny Borkowskiej-Bernatek. W 2021 ukończyła Szkołę Muzyczną I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni pod kierunkiem prof. Małgorzaty Skorupy. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka oraz mgr Sławomiry Wilgi. W 2023 wzięła udział w międzynarodowej wymianie w ramach programu Erasmus+ na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Ernsta Kovacica. Jest laureatką wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoje umiejętności gry na skrzypcach doskonaliła, uczestnicząc w międzynarodowych kursach muzycznych m.in.: w Bałoszycach, Nałęczowie, Kołobrzegu oraz Kangasniemi w Finlandii. Brała udział w wielu projektach orkiestrowych takich, jak: Gustav Mahler Jugendorchester, Neue Philharmonie Munchen czy Lutosławski Youth Orchestra. Marta jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdyni, w 2020 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2023 otrzymała stypendium w ramach programu „Młoda Polska” na zakup instrumentu, a w latach 2018-2021 była podopieczną Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Małgorzata Pasierbska
W 2011 rozpoczęła naukę gry na skrzypcach u mgr Anety Olszewskiej. Od pierwszej klasy uczestniczyła w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, na których zdobywała różnorodne nagrody i wyróżnienia. Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz programu zDolny Śląsk. Swoje umiejętności doskonaliła na różnorodnych kursach, m.in. InterHarmony International Music Festival, Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach, Zakopiańskiej Akademii Sztuki, Lusławickiej Orkiestrze Talentów, Elbląg Music Masterclasses pod okiem wybitnych profesorów, tj.: Stefana Tarary, Esther Haffner, Igora Petrushevskiego, Łukasza Błaszczyka, Borisa Kuschnira, Marcina Baranowskiego, Mariusza Patyry. Jako solistka występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej i Elbląską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. dr. hab. Łukasza Błaszczyka i dr. Roberta Łaguniaka.

Julia Loska
Przez czternaście lat kształciła się pod kierunkiem dr. hab. Adama Mokrusa. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie skrzypiec prof. dr. hab. Łukasza Błaszczyka oraz dr hab. Magdaleny Kling-Fender, prof. AM, a także na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kameralistyki prof. dr. hab. Grzegorza Biegasa i dr. hab. Jakuba Jakowicza. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: prof. Krzysztofa Węgrzyna, prof. Borisa Kuschnira, prof. Mariusza Patyrę, prof. Dumitru Pocitariego, prof. Wiesława Kwaśnego, prof. Dominikę Falger oraz prof. Szymona Krzeszowca. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym półfinalistką XXX Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach am Wörthersee. Występowała jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Orkiestrą Akademicką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Brała również udział w projektach Polskiej Orkiestry Młodzieżowej Lutosławski Youth Orchestra. W 2024 została stypendystką programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Natalia Wojciechowska
Jest studentką I roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. dr. hab. Łukasza Błaszczyka i dr. Roberta Łaguniaka. Laureatka wielu nagród konkursowych w kraju i za granicą, m.in. I nagrody w 2nd Ilona Fehér International Violin Competition w Budapeszcie, I nagrody na „Talents for Europe” na Słowacji oraz II nagrody w 5. Międzynarodowym Konkursie „Musica Goritiensis” we Włoszech. Koncertowała m.in. w salach Zamku Królewskiego w Warszawie, Ambasadzie Polskiej w Pradze oraz dokonała nagrania w Czeskim Radiu w Pradze. Występowała jako solistka z Orkiestrą Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Anima Musicae Chamber Orchestra w Budapeszcie oraz Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej. W 2025 oraz 2026 uczestniczyła w Malta Spring Festival jako członek orkiestry smyczkowej. Jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia artystyczne. W 2017 została laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Młoda Polska”. W latach 2017-2022 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Aktualnie jest członkiem społeczności Penderecki Youth Orchestra działającej przy Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Cykl „Muzyczne Matinée” to wyjątkowe spotkania z muzyką w letniej, kulturalnej oprawie. Czwarta edycja wydarzenia, które nie tylko dostarcza niezapomnianych wrażeń słuchaczom, ale również stwarza przestrzeń dla młodych artystów u progu swojej kariery. Na scenie pojawią się studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, dla których udział w koncercie to nie tylko możliwość zaprezentowania swojego talentu, lecz także cenne doświadczenie sceniczne i spotkanie z żywą publicznością.