Michał Skibiński, Zuzanna Pietrzak | koncert z cyklu Muzyczne Matinée

Cykl „Muzyczne Matinée” to wyjątkowe spotkania z muzyką w letniej, kulturalnej oprawie. Czwarta edycja wydarzenia, które nie tylko dostarcza niezapomnianych wrażeń słuchaczom, ale również stwarza przestrzeń dla młodych artystów u progu swojej kariery. Na scenie pojawią się studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, dla których udział w koncercie to nie tylko możliwość zaprezentowania swojego talentu, lecz także cenne doświadczenie sceniczne i spotkanie z żywą publicznością.

Wykonawcy:
Michał Skibiński – skrzypce
Zuzanna Pietrzak – fortepian

Program:

• Edvard Grieg – Sonata skrzypcowa G-dur nr 2 op. 13
I Lento doloroso – Allegro vivace
II Allegretto tranquillo
III Allegro animato

• Karol Szymanowski – Romans D-dur op. 23

• Mieczysław Wajnberg – Concertino g-moll op. 42
I Allegretto cantabile
II Cadenza: Lento – Adagio
III Allegro moderato poco rubato

• Antonín Dvořák – Když mne stará matka zpívat učívala op. 55 nr 4
(oprac. Fritz Kreisler)

• Béla Bartók – Rapsodia nr 1 Sz. 87
I Lassú. Moderato
II Friss. Allegretto moderato

Słowo o muzyce – Kornelia Grzejdziak

Michał Skibiński

Michał Skibiński

20-letni skrzypek pochodzący z Łodzi, student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Laureat wielu nagród i prestiżowych programów stypendialnych, m.in. Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego, programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, stypendium Morningside Music Bridge w Stanach Zjednoczonych oraz Stypendium Rotary Club Łódź. Na swoim koncie ma blisko 30 nagród i wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Od najmłodszych lat rozwija się wszechstronnie jako solista i kameralista, koncertując zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występował dotychczas na trzech kontynentach. Brał udział w licznych prestiżowych kursach i akademiach mistrzowskich w kraju i za granicą, między innymi w Lusławicach, Lundsgaard Gods (Dania), Goch (Niemcy), Villars-sur-Ollon (Szwajcaria) oraz w Bostonie (USA), gdzie w 2024 roku został jednym z dziesięciu wybranych Europejczyków zaproszonych na międzynarodowe kursy muzyczne. W 2025 roku wystąpił w Japonii podczas Światowej Wystawy Expo. Od wielu lat współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, w ramach Programu „Zdolni”, wielokrotnie prezentując się jako solista i kameralista w Łazienkach Królewskich oraz Zamku Królewskim w Warszawie. Współpracował również jako członek European Union Youth Orchestra oraz Penderecki Youth Orchestra.

Miał okazję pracować z wybitnymi pedagogami i muzykami, takimi jak Noah Bendix-Balgley, Antje Weithaas, Donald Weilerstein, Ian Swensen, Margaret Batjer, członkowie Danish String Quartet oraz członkowie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej.

Zuzanna Pietrzak

Urodzona w 1997 roku w Łodzi, w wieku siedmiu lat rozpoczęła grę na fortepianie w klasie mgr Renaty Płażewskiej-Kryachok w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. W 2019 roku ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj. Podczas studiów doskonaliła umiejętności w zakresie kameralistyki fortepianowej u prof. Roberta Morawskiego. W 2022 roku ukończyła studia magisterskie w klasie profesora Huberta Rutkowskiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Współpracę z profesorem kontynuuje obecnie na studiach podyplomowych Konzertexamen. Od października 2025 roku jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie profesor doktor habilitowanej Hanny Holeksy.

Zuzanna Pietrzak dała się poznać międzynarodowej publiczności dzięki dwukrotnemu występowi na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w latach 2015 i 2021. Dzięki temu miała okazję występować w wielu ważnych salach koncertowych związanych z Chopinem w Polsce i na świecie, a także uczestniczyć między innymi w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Rubinstein Piano Festival w Łodzi. Grała również w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, a także w filharmoniach w Lublinie, Kielcach, Opolu, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Ambasadzie RP w Paryżu, na EXPO 2015 w Mediolanie, EXPO 2020 w Dubaju i EXPO 2025 w Osace.

Koncertowała w Polsce, Anglii, Niemczech, Francji, Włoszech, na Litwie, w Maroko, Izraelu, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest również laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą. Do ostatnich najważniejszych osiągnięć należą: I nagroda na Elyse-Meyer-Wettbewerb w 2022 roku, tytuł laureatki na 56. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, II nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu oraz zdobycie tytułu finalistki w 50. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2020). W 2018 roku zadebiutowała z Hamburger Symphoniker, wykonując IX Koncert fortepianowy Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zuzanna Pietrzak jest stypendystką Fundacji Yamaha, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a także dwukrotną stypendystką Marszałka Województwa Łódzkiego. Otrzymała również prestiżowe stypendium „Młoda Polska” w 2017 roku.

Wydarzenie

Oceń wydarzenie: Michał Skibiński, Zuzanna Pietrzak | koncert z cyklu Muzyczne Matinée

Twoja ocena *