alt=< >
02 styczeń 2023
2023 Rokiem Pawła Kleckiego
W 2023 roku mija 50. rocznica śmierci Pawła Kleckiego. Urodzony w Łodzi kompozytor już od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny. Jako ośmiolatek nauczył się gry na fortepianie, potem jego instrumentem stały się skrzypce. Został pierwszym skrzypkiem w Łódzkiej Orkiestrze Symfonicznej. Studiował kompozycję i dyrygenturę w warszawskim Konserwatorium, także filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1921 roku wyjechał na studia muzyczne do Berlina, który w tym czasie stał się znaczącym europejskim centrum kultury.
Jako dyrygent zadebiutował w 1926 roku. Po II Wojnie Światowej Paweł Klecki zajął się wyłącznie działalnością dyrygencką. Zdobył międzynarodowe uznanie i dyrygował najwybitniejszymi orkiestrami na całym świecie. Zmarł 5 marca 1973 roku.

Z inicjatywy Muzeum Miasta Łodzi na wniosek złożony wspólnie z Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów Rada Miejska w Łodzi wybrała Pawła Kleckiego patronem roku 2023.

Z tej okazji w nadchodzących miesiącach Muzeum Miasta Łodzi planuje szereg inicjatyw, które przybliżą dorobek artystyczny Kleckiego:

5 marca (niedziela) godz. 16.30 – koncert inaugurujący łódzki rok Pawła Kleckiego w nawiązaniu do 50. rocznicy jego śmierci, recital kameralny duetu : Dominika Przech (skrzypce), Adam Mikołaj Goździewski (fortepian).