
“Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. O badaczkach z Politechniki Łódzkiej. Spotkanie z cyklu Łodzianki (nie)znane
Koszt: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)
Prowadzące: Izabela Olejnik, Edyta Pietrzak (Politechnika Łódzka)
Współorganizator: Łódzki Szlak Kobiet
Po wojnie Łódź przejściowo w wielu dziedzinach życia zastępowała stolicę i była siedzibą agend administracji państwowej, gospodarczej oraz wielu wydawnictw. Do Łodzi ściągnęli artyści, literaci oraz liczni pracownicy nauki z Warszawy oraz innych ośrodków uniwersyteckich. Wielu z nich wzięło czynny udział w organizowaniu łódzkich szkół wyższych i instytucji naukowych, wiążąc się z miastem na stałe.
Decyzją władz miasta natychmiast przystąpiono do tworzenia szkolnictwa wyższego, wyprzedzając o kilka miesięcy prawne powołanie poszczególnych szkół. Dekrety o utworzeniu państwowych szkół wyższych – Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej zostały wydane równocześnie 24 maja 1945 r. Spiesznie nawiązywano kontakty z profesorami, tworzono zakłady, zabiegano o zastępcze laboratoria, starano się o pomieszczenia.
Wśród przybyłych badaczek do Łodzi była m.in. Alicja Dorabialska, która zapisała się nie tylko jako wybitna badaczka, ale i matka-założycielka uczelni technicznej, aktywnie uczestniczą w pracach organizacyjnych uczelni. Dorabialska robiła karierę naukową w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki.