14 czerwiec 2023
Kosiński: re/kompozycje “ja”

Jerzy Kosiński urodził się 14 czerwca 1933 w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Jego życiorys na zawsze naznaczyła II wojna światowa. W latach 50. ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim, uzyskując dyplom z socjologii. W 1957 wyjechał do Nowego Jork. W roku 1965 ukazałasię jego pierwsza powieść „Malowany ptak”, która zdobyła uznanie krytyków i publiczności. W 1966 roku „Malowany ptak” zostaje uznany za książkę roku we Francji. Trzy lata później zostaje laureatem kolejnej prestiżowej nagrody National Book Award. Oprócz pracy literackiej Kosiński spełniał się jako wykładowca akademicki m.in. w Yale University. Już za życia tworzył wokół siebie legendę, która sprawiała,  że obok jego postaci nie dało i nie da się przejść obojętnie. 3 maja 1991 roku popełnij samobójstwo w swoim nowojorskim mieszkaniu.

Na ekspozycji znalazło się blisko 80 obiektów dokumentujących  życie i twórczość pisarza: fotografie rodzinne, zdjęcia ze sławnymi postaciami m.in. Andy Warholem czy Czesławem Miłoszem, aparat fotograficzny, strój do gry w polo oraz strój narciarskie, pierwsze polskie wydanie „Malowanego ptaka”, maszyna do pisania czy tabliczka z pierwszego nowojorskiego mieszkania.

Na wystawie postać Kosińskiego przybliżają również wypowiedzi krytyków literackich, jego współpracowników czy przyjaciół.  Prezentację uzupełniają teksty teoretyczne i wypowiedzi krytyczne – świadczące o wielkiej pasji Jerzego Kosińskiego do autokreacji. Poza tym ujawniają artystę jako teoretyka sztuki i filozofa kultury. Wystawa pokazuje Kosińskiego nie tylko jako literata czy akademika, ale również fotografa.

 

Kuratorka wystawy: Magdalena Skrzypczak

Scenografia | Maja Pawlikowska

Identyfikacja wizualna  | Studio Design

Tłumaczenia | Anna Fabjańczyk

Koordynacja | Ewelina Skorupa