Oprowadzanie po wystawie “Paweł Klecki i muzyka Łodzi” z tłumaczeniem na PJM
Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl
Bilety: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)
Zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawie czasowej „Paweł Klecki i muzyka Łodzi”, która towarzyszy obchodom Roku Pawła Kleckiego. Poprowadzi je kurator wystawy dr Wojciech Wendland.
Głównym założeniem wystawy jest przybliżenie życia oraz twórczości kompozytorskiej i dyrygenckiej Pawła Kleckiego, który jest pierwszoplanowym bohaterem narracji. Jego postać została zestawiona z pokoleniem łódzkich artystów, którzy rozpoczynali swoje kariery w Łodzi, a dziś są postaciami ikonicznymi – Aleksandrem Tansmanem, Julianem Tuwimem oraz nieco starszym, Arturem Rubinsteinem. W narracji wystawy zostały uwypuklone kluczowe momenty życia Pawła Kleckiego. W pierwszej części ekspozycji pokazane są początki łódzkiej kultury muzycznej na przełomie XIX i XX wieku, przede wszystkim Łódzka Orkiestra Symfoniczna, która dała początek dzisiejszej Filharmonii Łódzkiej. W pierwszym historycznym składzie tej „orkiestry na trudne czasy” znaleźli się Paweł Klecki grający na skrzypcach oraz Aleksander Tansman – grający partie harfy na fortepianie. Klecki, Tansman i Tuwim nazywani byli przez swoje rodziny „trzema muszkieterami”, utrzymywali kontakty i wspierali się w twórczych działaniach. Kolejnym etapem ekspozycji jest okres II wojny światowej, kluczowy dla zawodowego życia Kleckiego (ale także Tansmana i Tuwima). Dla artysty był to czas pożegnania się z twórczością kompozytorską. Ostatnia część wystawy poświęcona jest powojennemu okresowi życia Kleckiego, kiedy artysta na stałe osiadł w Szwajcarii i zajął się wyłącznie karierą dyrygencką.
W 2023 roku przypada 50 lat od śmierci Pawła Kleckiego, wybitnego artysty, który urodził się w Łodzi. Wystawa ma na celu ukazanie fenomenu Pawła Kleckiego, wybitnego skrzypka, dyrygenta i kompozytora. Specjalne oprowadzanie pozwoli dokładnie poznać życiorys łodzianina oraz przybliżyć mniej znane jego aspekty.