Córka ogrodnika. Spotkanie z Panem Markiem Poray-Heywowskim

10 września 2023
17:00 -

Bilety: 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy)

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 zapraszamy na wydarzenie „Córka ogrodnika. Spotkanie z Panem Markiem Poray-Heywowskim i jego archiwum rodzinnym, przedstawiającym nieznane historie o Pałacu i rodzinie Poznańskich.”

Punktem wyjścia spotkania jest fotografia przedstawiająca Stanisławę Hejwowską w pałacowym ogrodzie przy ulicy Ogrodowej. Stanisława była córką Józefa Hejwowskiego, który przez lata pełnił stanowisko ogrodnika w posiadłości Poznańskich. Spotkanie z wnuczkiem „córki ogrodnika”, panem Markiem Poray-Heywowskim pozwoli nie tylko na przyjrzenie się pamiątkom rodziny, ale też osobiste opowieści o historii przyjaźni obydwu rodzin oraz relacjach biznesowych przy administrowaniu i urządzaniu ogrodów rezydencyjnych dawnej Łodzi I poł. XX wieku.

Zachowane, stare fotografie są wspaniałą ilustracją dla nieopowiedzianych publicznie, rodzinnych przekazów. Ich szczególną wartością jest również kontekst zachowanego Pomnika Historii – jakim jest Pałac i Ogród rodziny Poznańskich. Spotkanie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku są obchodzone pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.