„Do szopy, hej łodzianie!” – warsztaty z cyklu “Akademia Małego Łodzianina”

10 grudnia 2023

Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub telefonicznie: 42 307 13 82, 692 926 319
Koszt: 5 zł

Szopka, stajenka a może grota? Jak właściwie wyglądało miejsce, w którym zaczyna się bożonarodzeniowa opowieść? Podczas zajęć odpowiemy na te pytania i porozmawiamy o tradycji przedstawień świątecznych oraz ich symbolice. Wraz z uczestnikami prześledzimy historię wystawiania szopek, aż do ich współczesnych wersji i corocznego konkursu w Krakowie.

Wczuwając się w klimat dawnej Łodzi odkryjemy także, jak ludzie innych wyznań spędzali kiedyś ten szczególny czas, jakie wydarzenia towarzyszyły grudniowym świętom oraz jakie dekoracje mogły królować w ich domach i obchodom. Podczas części plastycznej uczestnicy będą mogli zamienić się w mistrzów bożonarodzeniowego szopkarstwa i stworzyć własne, niepowtarzalne prace o łódzkim charakterze.

Akademia Małego Łodzianina to cykl spotkań przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-12 lat, które organizujemy raz w miesiącu, by zaprezentować różnorodne treści związane z historią miasta Łodzi, jego kulturą, obyczajowością oraz sztuką. Siódma edycja cyklu odbywa się z podziałem na dwie tury.

Warsztaty realizowane w ramach projektu “Dzielimy się Łodzią. Ludzie – miejsca – przedmioty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Edukacja Kulturalna 2023.