Galancie powiedziane! – warsztaty z cyklu Akademia Małego Łodzianina

Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub 42 307 13 82/ 692 926 319
do 22 września (piątek) do godziny 16:00
Bilety: 5 zł

Jak się mówi po łódzku? W jaki sposób nazwać mieszkańca Łodzi i czy takie określenie mogło funkcjonować w przeszłości? W trakcie wrześniowego spotkania, otwierającego 7. edycję cyklu Akademia Małego Łodzianina, damy się porwać meandrom łódzkich regionalizmów językowych i zastanowimy się wspólnie, skąd mogą pochodzić poszczególne słówka. Przyjrzymy się historii miasta i rozszyfrujemy, kim jest lodzermensch i jak można było się nim stać. Wybierzemy się także w językową wycieczkę po świecie aby sprawdzić, jak mieszkańcy poszczególnych krajów określają samych siebie.

Językowe ćwiczenia, zadania i łamigłówki zaprowadzą uczestników do części warsztatowej zajęć, w czasie której powstaną prawdziwie galante dzieła, inspirowane tematem spotkania.

Akademia Małego Łodzianina to cykl spotkań przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-12 lat, które organizujemy raz w miesiącu, by zaprezentować różnorodne treści związane z historią miasta Łodzi, jego kulturą, obyczajowością oraz sztuką. Szósta edycja cyklu odbywa się z podziałem na dwie tury.

Warsztaty realizowane w ramach projektu “Dzielimy się Łodzią. Ludzie – miejsca – przedmioty” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Edukacja Kulturalna 2023.