Granica światów – granica człowieczeństwa. Zagłada Żydów wpisana w „zaginiony kwartał Łodzi” – spotkanie z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach stałych Muzeum Miasta Łodzi

31 sierpnia 2023

Koszt: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)
Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub telefonicznie: 42 307 13 82/ 692 926 319

Spotkanie skoncentrowane będzie wokół makiety „zaginionego kwartału Łodzi” – obszaru miasta zlokalizowanego na terenie dzisiejszego Parku Staromiejskiego. W 1939 roku tętniło tam życie, na licznych straganach, w sklepach i warsztatach usłyszeć można było język jidysz a z pobliskiej synagogi i bet midraszu dobiegała śpiewna hebrajszczyzna. Niewiele później, w lutym 1940 roku, kamienice na tym terenie stały się niemymi świadkami przenosin Żydów do getta, by w końcu, w kolejnym roku opisywana część Łodzi została zrównana z ziemią w celu stworzenia ideologicznie wytyczonej granicy między dwoma światami. Jeden z nich odgrodzony był drutem i strzeżony przez żołnierzy, w drugim liczni przybysze urządzali swoje nowe życie. W ten sposób nazistowska propaganda wyznaczyła wyraźną granicę człowieczeństwa.