Halina Szwarc Kłąb – spotkanie z cyklu “Łodzianki (nie)znane”
Koszt: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)
Współorganizator: Łódzki Szlak Kobiet
Halina Kłąb-Szwarc to urodzona w Łodzi agentka wywiadu AK podczas II wojny światowej. Wstąpiła jako ochotniczka do Związku Walki Zbrojnej Okręgu Łódź, który skierował ją do pracy wywiadowczej na terenie III Rzeszy. Jej najsłynniejsza akcja szpiegowska polegała na ustaleniu położenia obiektów wojskowych w Hamburgu. W 1944 roku Halina Kłąb-Szwarc została aresztowana i osadzona w więzieniu kobiecym przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi. Skazano ją na śmierć, jednak hitlerowcy nie zdążyli wykonać wyroku, do Łodzi zbliżała się bowiem Armia Czerwona.
Po wojnie zajęła się karierą naukową. Uzyskała tytuł profesora nauk medycznych, rozwijała w Polsce gerontologię i zainicjowała działalność pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Podczas piątkowego wydarzenia poświęconego Halinie Kłąb-Szwarc Izabela Olejnik z Fundacji „Łódzki Szlak Kobiet” przybliży jej sylwetkę Haliny, łodzianin Jacek Łagodziński opowie o kulisach społecznej inicjatywy stworzenia muralu jej poświęconego a dr Sylwia Wielichowska – wicedyrektorka Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi podzieli się doświadczeniami związanymi z upamiętnianiem bohaterki planowanego spotkania.