Koncert z cyklu Muzyka Łodzi – „Muzyka kwiatów polskich”
Koszt: 12 zł (bilet ulgowy), 18 zł (bilet normalny)
Współorganizator: Fundacja im. Stanisława Liszewskiego
Bilety online do kupienia tutaj
Kolejny koncert z cyklu “Muzyka Łodzi” jest częścią programu nawiązującego do wystawy czasowej „Paweł Klecki i Muzyka Łodzi”. Program „Muzyka kwiatów polskich” powstał w ramach obchodów 70. rocznicy śmierci Juliana Tuwima, który jest jednym z bohaterów wystawy.
Któż nie zna piosenek: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Tomaszów”, „Grandę Valse Brillante”, „ Wspomnienie”. Niezapomniane słowa, melodie, obrazki muzyczne, które na stałe wpisały się historię polskiej piosenki. Wybitni artyści – Ordonówna, Wera Gran, Ewa Demarczyk, Niemen, Konieczny, Turnau pochylali się nad teksami tego wybitnego łódzkiego poety. Te umuzycznione wiersze układają się w wielobarwne bukiety o zapachu różnych emocji.
Motywem przewodnim koncertu jest twórczość jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, urodzonego w Łodzi w 1894 roku – Juliana Tuwima. W autorskich aranżacjach fortepianowych Witolda Janiaka i wokalnej interpretacji Agnieszki Greinert usłyszymy zarówno piosenki będące przebojami już przed II wojną światową, jak i te, w których teksty Tuwima zostały muzycznie opracowane dużo później, na przykład przez łódzkiego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej – Piotra Hertla. Ostatni w tym roku kalendarzowym koncert w ramach cyklu Muzyka Łodzi będzie z pewnością wydarzeniem artystycznym, o słowie i muzyce opowiedzą sami artyści, wykonawcy koncertu.
Program:
- Wspomnienie
- Pokoik Na Hożej
- Miłość Ci Wszystko Wybaczy/ Na Pierwszy Znak
- Ostatnia Dziewica
- Mein Jidisze Mame
- Kartka Z Dziejów Ludzkości
- Marzenie O Kinie
- Chrystus Miasta
- Tomaszów
- Piotr Płaksin
- Śmierdziel
- Nie Ma Kraju
- Grande Valse Brillante
Wykonawcy:
- Agnieszka Greinert – autorskie opracowanie programu, reżyseria i śpiew
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i II stopnia w klasie wokalu. W latach 1991-1995 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale aktorskim. Zadebiutowała w muzycznym spektaklu „Brel” na scenie Teatru Nowego w Łodzi, z którym związała się na kilka lat. Dwa lata po ukończeniu studiów zaproszono ją do udziału w musicalu „Siostrunie” w Teatrze Muzycznym w Łodzi z którym współpracuje do dnia dzisiejszego, łącząc swoje muzyczne i teatralne pasje. Niezależna współpraca z muzykami zaowocowała wieloma recitalami z piosenkami polskich twórców, płytą z piosenkami francuskimi – autorską płytą CZEKAM NA JUTRO. Kolejnym tematem muzycznym, którym zajęła się Agnieszka po wydanej płycie, były TANGA – od polskich po argentyńskie, później Piosenki z Kabaretu Starszych Panów w recitalu – UŚMIECHNIJ SIĘ POLAKU, i kolejno twórczość Mariana Hemara w eksploatowanym z powodzeniem recitalu BABSKIE HISTERYJKI. Premiery tych wydarzeń miały miejsce na scenie Muzeum Miasta Łodzi. W grudniu 2022 mogliśmy usłyszeć ją w nowym muzycznym repertuarze. Tym razem na warsztat wzięła piosenki z repertuary Dalidy, współcześnie zaaranżowane w autorskich przekładach, kilka z nich po raz pierwszy można było usłyszeć z polskim tekstem.
- Witold Janiak – opracowanie muzyczne i towarzyszenie na fortepianie
Witold Janiak – pianista i organista jazzowy, kompozytor i aranżer. Laureat Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej i Krokus Jazz Festival oraz Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie. Występował min. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Francji, Algierii, Włoszech, Niemczech, Belgii, na Ukrainie. Wykłada fortepian jazzowy i harmonię jazzową w Akademii Muzycznej w Łodzi. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Rafałem Sarneckim, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał siedem autorskich płyt. Jest autorem muzyki do musicalu „Dlaczego Maciek nie poszedł do nieba” łączącą elementy jazzu i polskiej muzyki ludowej.