“Królowa dysku – Jadwiga Wajs” – spotkanie w Muzeum Sportu

14 października 2023

Koszt: 5 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy)
Adres: Al. Politechniki 10

Spotkanie w Muzeum Sportu i Turystyki poświęcone jednej z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich sportsmanek lat 30. i 40. XX w.

Podczas spotkania zaprezentujemy sportowe osiągnięcia Jadwigi Wajs – nazywanej przez kolegów z reprezentacji Polski najweselszą i najserdeczniejszą z całej kadry – oraz jej związki z Łodzią. W trakcie spotkania przybliżmy m.in. jej pierwsze korki sportowe, najważniejsze osiągnięcia oraz okres okupacji niemieckiej i jej powojenne losy.

Będzie to świetna okazja do obejrzenia pamiątek po wybitnej sportsmence, które zostały zgromadzone w Muzeum Sportu i Turystyki.

Jadwiga Wajs urodziła się w 1912 roku w Pabianicach, gdzie od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie sportem. Początkowo jej fascynacja ruchem ograniczała się do zawodów z rodzeństwem, jak np. skakanie przez zagony buraczane. W niedługim czasie rozpoczęła uprawianie gimnastyki i lekkoatletyki w miejscowym “Sokole”. Dzięki determinacji już w wieku nastoletnim zaczęła osiągać obiecujące rezultaty, które później zaowocowały wieloma rekordami Polski, w tym również i świata. Jako pierwsza kobieta na naszym globie pokonała barierę 40 metrów w rzucie dyskiem.

Trzykrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – Los Angeles 1932, Berlin 1936, Londyn 1948. Pięciokrotnie pobiła rekord świata w rzucie dyskiem. Biła również rekordy Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.