Nasz dom, nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023” – finisażowe oprowadzanie kuratorskie

26 maja 2023

Koszt: 1 zł (bilet ulgowy), 3 zł (bilet normalny)

Wystawa „Nasz dom, nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023” opowiada o wyjątkowym założeniu architektonicznym, które jako jedno z pierwszych w Polsce realizowało koncepcję nowoczesnego zamieszkania wzorowanego na rozwiązaniach europejskich tego czasu. Szczególnego znaczenia nabrało w międzywojennej Łodzi – ośrodku przemysłowym, zanieczyszczonym, o złych warunkach mieszkaniowych. Mimo, że osiedle na Polesiu Konstantynowskim nie zostało zrealizowane w całości, nie zmieniło radykalnie złej sytuacji mieszkaniowej w Łodzi, to ustanawiało nowe wzorce mieszkaniowe i praktyki miejskie, o czym – między innymi poprzez makiety dotykowe i zdjęcia wielkoformatowe – opowiada wystawa. Po latach zapomnienia, w 95. rocznicę wzniesienia pierwszych budynków, Muzeum Miasta Łodzi i Fundacja Urban Forms pragną wesprzeć mieszkańców w ich staraniach o przywrócenie pamięci i należnego uznania wyjątkowemu pod wieloma względami założeniu architektonicznemu. Osiedle dziś jest zabytkiem, ale i żywą tkanką miejską, istotną dla działań lokalnych aktywistów. Świadomość przeszłości tego miejsca, którą wspólnie pielęgnujemy poprzez wystawę i wydarzenia towarzyszące wspomaga budowę tożsamości i kreuje genius loci tego miejsca.