“Polska muzyka fortepianowa na cztery ręce” – koncert z cyklu “Muzyka Łodzi”

28 października 2023

Współorganizator: Fundacja im. Stanisława Liszewskiego
Koszt: 12 zł (bilet ulgowy), 18 zł (bilet normalny)
Bilety online do kupienia tutaj

Koncert w ramach obchodów 48. urodzin Muzeum Miasta Łodzi. Zachęcamy do świętowania z nami podczas kolejnego koncertu z cyklu “Muzyka Łodzi”.

W programie koncertu “Polska muzyka fortepianowa na cztery ręce” znajdą się utwory na fortepian Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Karola Mikuli i Aleksandra Tansmana.

Program:

Aleksander Tansman (1897 – 1986) – Cinq Petites Pieces Berceuse, Tempo di valse, Habanera, Mazurka, Polka

Zygmunt Noskowski (1846 – 1909) – Suita polska op.28

I.Polonez

II. Kujawiak

III. Mazur

IV. Kujawiak

V. Oberek

VI. Kujawiak

VII. Polonez

VIII. Mazur

Karol Mikuli (1819 – 1897) – Andante con variazioni op. 15

Zygmunt Noskowski (1846 – 1909) – Danses exotiques op. 49 nr 1-7

Julian Klemczyński (1807 – 1851) – Mazurka en Form Rondoletto op. 11

Ignacy Feliks DobrzyńskiRondo alla Polacca op.6

Wystąpią Bacewicz Piano Duo w składzie: Hanna Holeksa i Anna Liszewska. Pianistki, kameralistki i pedagodzy, rozpoczęły współpracę w 2019 roku, łącząc swoje indywidualne szerokie doświadczenie w zakresie wykonawstwa kameralnego i solowego ze wspólnym zamiłowaniem do muzyki polskiej. Artystki posiadają w repertuarze – poza uznanymi dziełami przeznaczonymi na 2 fortepiany lub na 4 ręce – całą paletę utworów polskich kompozytorów, przede wszystkim tych niemal całkowicie, a niesłusznie, zapomnianych. Zespół koncertuje w kraju i za granicą, wykonując dzieła od baroku do współczesności, również te przeznaczone na duet fortepianowy z towarzyszeniem orkiestry.

Obie artystki są profesorami Instytutu Muzyki Kameralnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, ponadto Anna Liszewskapełni funkcję Pełnomocnika rektora ds. parametryzacji oraz Dyrektora Szkoły Doktorskiej AM w Łodzi. Obecnie, w związku z otrzymaniem stypendium twórczego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pt. „ Zapomniana polska romantyczna muzyka fortepianowa na 4 ręce” przygotowują pierwszą wspólną płytę zawierającą interpretacje oryginalnych pod względem formy i nawiązujących do folkloru, rzadko wykonywanych utworów na fortepian na 4 ręce polskich kompozytorów : Karola Kurpińskiego, Juliana Klemczyńskiego, Karola Mikulego, Juliusza Zarębskiego, Zygmunta Noskowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Wojciecha Sowińskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

Koncert pt. „Zapomniana polska muzyka fortepianowa na 4 ręce” zrealizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.