Wernisaż wystawy „Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień”

15 czerwca 2024

Koszt: 1 zł (bilet ulgowy), 3 zł (bilet normalny)

Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa jednego z najbardziej znanych i zasłużonych rumuńskich artystów wizualnych zawita w Muzeum Miasta Łodzi w ramach „Fotofestiwalu”.

Iosif Kiraly obserwuje jak wspomnienia — osobiste i zbiorowe, nieustannie nam towarzyszą i zmieniają się wraz z upływem czasu oraz gromadzeniem nowych doświadczeń. I choć fotografie traktuje on jak kotwice rzucone w przeszłość, to same wspomnienia nie przypominają mu obrazów identycznych za każdym razem, gdy otwiera się album ze zdjęciami. Wspomnienia są raczej doświadczeniami zgromadzonymi w mózgu, które za każdym razem, gdy je przywołujemy, są interpolowane i rekonstruowane na inne sposoby, w zależności od naszego obecnego stanu emocjonalnego czy informacji i doświadczeń zgromadzonych w międzyczasie.

Na wystawie będzie można zobaczyć, jak artysta przekłada swoje spostrzeżenia na obrazy i jak rozumie sposób działania mechanizmów pamięci. Zebrane prace poruszą niektóre z jego ulubionych tematów: synchroniczność, symetrię, uczucie déjà vu i fałszywe rozpoznanie.

Kuratorką wystawy jest Roxana Trestioreanu, ekspozycja powstała przy współpracy z Instytutem Rumuńskim.