Wernisaż wystawy „Józef Hecht. Artystyczne żywioły”
Kuratorka: Katarzyna Kulpińska
Współorganizator: Fundacja Art&Modern
Niezwykła osobowość. Żywiołowy temperament i nieprzeciętny talent. Artysta, podróżnik, wrażliwy obserwator świata natury ukazywanego w malarstwie, grafice, rzeźbie i ilustracji. Pasjonat miedziorytu, wybitny rytownik. Józef Hecht (1891-1951) wraca po niemal stu latach do rodzinnej Łodzi jako niesłusznie zapomniany artysta Szkoły Paryskiej.
Wystawa „Józef Hecht. Artystyczne żywioły” prezentuje ponad sześćdziesiąt prac tego twórcy. Reprezentują one wszystkie dyscypliny sztuki, które uprawiał. Tytuł ekspozycji odnosi się do „żywiołów” – pasji artysty, które ukształtowały jego drogę artystyczną. Sylwetka i twórczość Hechta ukazane są poprzez jego pasję do podróży, fascynację światem natury w najrozmaitszych jej formach i przejawach oraz zamiłowanie do miedziorytu, któremu artysta poświęcał całą swą energię. Wystawa prowadzi przez trzy obszary bliskie artyście, które silnie oddziaływały na jego zmysł obserwacji, a także pobudzały wyobraźnię: miasta i krajobrazy północnej oraz południowej Europy, świat roślin, zwierząt i czterech pierwotnych żywiołów (wody, ziemi, powietrza, ognia) oraz warsztat grafiki artystycznej.
Hecht regularnie wystawiał w paryskich galeriach i na Salonach: Jesiennym, Tuileryjskim i Niezależnych, także w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, USA i RPA. Tworząc we Francji, nie zerwał związków z Polską; nadsyłał swe prace na wystawy krajowe. W Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi prezentował swe obrazy, rzeźby i grafiki w 1928 roku.
Obiekty prezentowane na obecnej wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Wejman Galery i kolekcji prywatnych.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi