Włodzimierz Pfeiffer – „…bo lubię fotografować Łódź” – oprowadzanie po wystawie „Na wspólnym podwórku”

27 kwietnia 2024

Koszt: 5 zł (ulgowy), 7 zł (normalny)

Tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej “Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”. Tym razem spotkanie będzie poświęcone Włodzimierzowi Pfeifferowi. Dzięki temu miłośnikowi Łodzi, fotografowi, do dziś możemy oglądać, jak wyglądało miasto przed 1939 rokiem. Na jego fotografiach pokazana jest Łódź pełna przeciwieństw i kontrastów – piękna i brzydka, bogata i biedna, tętniąca życiem i cicha, spokojna, schowana w cieniu podwórek i miejskich zakamarków. Pfeiffer reporterskim niemalże wyczuciem i zaangażowaniem podpatrywał łódzką codzienność, atmosferę miasta, ale przede wszystkim fascynowali go ludzie. To oni na jego zdjęciach opowiadają nam o dawnej Łodzi, prowadzą uliczkami Starego Miasta i Bałut, zupełnie inaczej wyglądającej dziś ulicy Tuwima czy Alei Kościuszki, pokazują łódzkie kamienice, przyfabryczne osiedla, rynki, targowiska i place.