01 październik 2020
Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia Obiecana wczoraj i dziś.

Z okazji 45-lecia Muzeum Miasta Łodzi oraz obchodów 200. rocznicy nadania Łodzi tytułu miasta przemysłowego otwieramy nową wystawę stałą w odrestaurowanych i ponownie zaaranżowanych przestrzeniach Pałacu Izraela Poznańskiego.

Nowa wystawa historyczna w Muzeum Miasta Łodzi prezentuje dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich. Multimedialna ekspozycja to spojrzenie na dzieje Łodzi z czterech odmiennych, ale wzajemnie dopełniających się perspektyw. Jej główną oś stanowi historia metropolii, warto jednak poznać pozostałe aspekty życia miasta i odkryć jego bogactwo. Wtedy dopiero ujawni się siatka zależności budująca tę skomplikowaną wielkomiejską maszynerię. Wystawę można zatem będzie odkrywać na wiele sposobów: poznawać fascynujące aspekty związane z Metropolią, Postępem, Ludźmi czy Sukcesem, podążając wzdłuż wyznaczonych stref. Można też wędrować między nimi według chronologii zdarzeń, sprawdzając, jak przenikanie wspomnianych wątków wpływało na kształt miasta, zmieniało jego oblicze i pozycję w świecie. Dzięki zabytkowym przedmiotom, zdjęciom, makietom dotykowym oraz multimediom wystawa pozwoli zrozumieć przeszłość Łodzi, poznać kulisy jej fenomenalnego rozwoju i odkryć drzemiący w niej potencjał.