15 wrzesień 2023
“Muzyka Łodzi” – premierowe wykonania Kleckiego

„Muzyka Łodzi” to cykl muzyczny realizowany w Muzeum Miasta Łodzi we współpracy z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. Jego głównym celem jest upowszechnianie i promocja kultury muzycznej miasta Łodzi.

Programy kilku tegorocznych koncertów z cyklu zostały specjalnie przygotowane, aby nawiązać do obchodów Roku Pawła Kleckiego oraz wystawy czasowej „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” dostępnej w Muzeum od 23 września 2023 roku do 10 marca 2024 roku.

Za nami już dwa wyjątkowe koncerty związane z Rokiem Pawła Kleckiego. W lutym podczas koncertu „Łódzka muzyka gitarowa” w programie pojawiły się utwory Aleksandra Tansmana, który był przyjacielem Kleckiego i z którym wspólnie zaczynali swoją łódzką ścieżkę kariery muzycznej. Natomiast w marcu na inauguracyjnym koncercie Roku Pawła Kleckiego jego utwory wybrzmiały w Pałacu Rodziny Poznańskich w wykonaniu Dominiki Przech i Adama Mikołaja Goździewskiego.

W weekend otwarcia wystawy „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” czeka nas wyjątkowy koncert „Muzyczne Wspomnienie: Paweł Klecki i Grażyna Bacewicz”. Już 23 września o godz. 16:30 w Pałacu Rodziny Poznańskich wybrzmią utwory Pawła Kleckiego i Grażyny Bacewicz. W specjalnie przygotowanym na tę okazję programie znajdzie się premierowy utwór Pawła Kleckiego na kwartet smyczkowy, będzie to jedna z trzech niewydanych wcześniej kompozycji muzyka. Po raz pierwszy w Polsce wykona go The Bacewicz String Quartet.

Natomiast w grudniu czeka nas koncert poświęcony twórczości przyjaciela Pawła Kleckiego – Juliana Tuwima. Koncert „Muzyka Kwiatów polskich” odbędzie się 17 grudnia o godzinie 16:30. W programie znajdą się piosenki do słów Juliana Tuwima w aranżacji Witolda Janiaka, a wykona je Agnieszka Grajnert w akompaniamencie Witolda Janiaka na fortepianie.

 

Pozostałe koncerty z cyklu „Muzyka Łodzi”:

  • 28 października, godz. 16:30 – Polska muzyka fortepianowa na cztery ręce

Koncert w ramach obchodów urodzin Muzeum Miasta Łodzi, w programie polska muzyka na fortepian na 4 ręce.

Wykonawcy: Bacewicz Piano Duo w składzie Hanna Holeksa, Anna Liszewska.

  • 26 listopada, godz. 16:30 – Pamięci Łodzian

Koncert upamiętniający łodzian w nawiązaniu do zakończenia 29 kwesty na Starym Cmentarzu – „W 25 rocznicę śmierci Tadeusza Paciorkiewicza”. W programie duety kameralne Tadeusza Paciorkiewicza.

Wykonawcy: Anna Banaś – wiolonczela, Sławomira Wilga – skrzypce, Dorota Cegielska – fagot, Michał Kluska – fortepian.