15 wrzesień 2023
Muzyka Łodzi

„Muzyka Łodzi” to cykl muzyczny realizowany w Muzeum Miasta Łodzi we współpracy z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego. Jego głównym celem jest upowszechnianie i promocja kultury muzycznej miasta Łodzi.

Programy kilku tegorocznych koncertów z cyklu zostały specjalnie przygotowane, aby nawiązać do obchodów Roku Pawła Kleckiego oraz wystawy czasowej „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” dostępnej w Muzeum od 23 września 2023 roku do 10 marca 2024 roku.

Za nami już dwa wyjątkowe koncerty związane z Rokiem Pawła Kleckiego. W lutym podczas koncertu „Łódzka muzyka gitarowa” w programie pojawiły się utwory Aleksandra Tansmana, który był przyjacielem Kleckiego i z którym wspólnie zaczynali swoją łódzką ścieżkę kariery muzycznej. Natomiast w marcu na inauguracyjnym koncercie Roku Pawła Kleckiego jego utwory wybrzmiały w Pałacu Rodziny Poznańskich w wykonaniu Dominiki Przech i Adama Mikołaja Goździewskiego.

W weekend otwarcia wystawy „Paweł Klecki i muzyka Łodzi” byliśmy świadkami wyjątkowego koncertu „Muzyczne Wspomnienie: Paweł Klecki i Grażyna Bacewicz”. 23 września w Pałacu Rodziny Poznańskich wybrzmiały utwory Pawła Kleckiego i Grażyny Bacewicz. W specjalnie przygotowanym na tę okazję programie znalazł się premierowy utwór Pawła Kleckiego na kwartet smyczkowy, była to jedna z trzech niewydanych wcześniej kompozycji muzyka. Po raz pierwszy w Polsce wykonał go The Bacewicz String Quartet w Muzeum Miasta Łodzi.

Natomiast w grudniu czeka nas koncert poświęcony twórczości przyjaciela Pawła Kleckiego – Juliana Tuwima. Koncert „Muzyka Kwiatów polskich” odbędzie się 17 grudnia o godzinie 16:30. W programie znajdą się piosenki do słów Juliana Tuwima w aranżacji Witolda Janiaka, a wykona je Agnieszka Greinert w akompaniamencie Witolda Janiaka na fortepianie.