„Chrzest, komunia, ślub i pogrzeb w życiu łodzian” – tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej “Na wspólnym podwórku”

31 maja 2025
15:00 -

Prowadzenie: Beata Kamińska
Bilety: 5 zł (ulgowy), 7 zł (normalny)
Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub telefonicznie: 42 307 13 82/ 692 926 319.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Tematem spotkania na wystawie będą zwyczaje i obyczaje związane z chrztem, komunią, ślubem i pogrzebem chrześcijan i Żydów łódzkich. Przyjmowanie sakramentów odbywało się według ustalonego planu rytualnego, zwykle z zachowaniem tradycyjnych symbolicznych form ceremonialnych. Towarzyszyła mu również specjalna liturgia słowa. W czasie tych uroczystości używane były naczynia liturgiczne i stroje odświętne nieobecne podczas innych ceremonii. Przyjmowanie sakramentu odbywało się w świątyni w asyście kapłana, najbliższej rodziny i przyjaciół.

Sposoby przyjmowania przez katolików, żydów, protestantów i prawosławnych sakramentów inicjacyjnych różniły się od siebie i inna była hierarchia ich ważności. Na przykład u katolików i żydów najistotniejszy jest chrzest (obrzezanie), u protestantów natomiast komunia (konfirmacja). Ceremonie przyjmowania sakramentów posiadały znamienne cechy wynikające z kanonów wiary wyznawców danej konfesji. Określały one styl i kompozycję obrzędu, wyrażające się m.in. w teatrze gestów czy stosowaniu odpowiednich przedmiotów ceremonialnych.

Opowiemy m.in. o tym jak wygląda ceremonia ślubna w cerkwi, jakie są jej najważniejsze elementy, co to jest obrzezanie i jakie jest jego znaczenie w kulturze religijnej Żydów, jak wygląda konfirmacja, a jak komunia święta i chrzest w kościele katolickim. Tematem spotkania będą również ceremonie pogrzebowe i ich przebieg u chrześcijan i Żydów, jak również powiemy o tym, jak postrzegany jest cmentarz i jakie zwyczaje związane są z pochówkiem.