Oprowadzanie z przewodnikiem deskryptorem i pomocami dotykowymi po wystawie czasowej Ceija Stojka (1933-2013): „Nie mogę zapomnieć”.

30 listopada 2024
16:00 -

Bilety: 3 zł (bilet normalny), 1 zł (bilet ulgowy)
Zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl,‌ ‌lub‌ ‌telefonicznie:‌ ‌42‌ 307 ‌13 82/‌ ‌692‌ ‌926‌ ‌31
Zapisy prowadzi Dział Edukacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

Podczas spotkania uczestnicy poznają nie tylko dramatyczne losy i twórczość malarki-samouka, ale także usłyszą historie związane z kulturą romską.

Ceija Stojka (1933-2013) – romska artystka i pisarka. Urodziła się w Styrii w Austrii, gdzie spędziła pierwsze lata życia. Po aneksji Austrii przez nazistowskie Niemcy w 1938 roku jej rodzina została wysłana do obozów koncentracyjnych. Stojka miała zaledwie dziesięć lat, gdy trafiła do Auschwitz. Przeżyła trzy obozy koncentracyjne: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück i Bergen-Belsen. Z całej jej rodziny, liczącej około dwustu osób, wojnę przeżyło tylko sześcioro: ona, jej matka i czworo rodzeństwa.

Dopiero w latach 80., czyli po ponad czterdziestu latach, w końcu przerwała milczenie i jako jedna z pierwszych romskich kobiet opowiedziała o swoich wspomnieniach i doświadczeniach z Holokaustu. Swoje dzieciństwo opisała w kilku książkach oraz na ponad 1.500 obrazach i rysunkach. Stojka była artystką-samoukiem, która stopniowo rozwijała swój własny styl, zawierający jasne kolory i silną ekspresyjność. Malowała nie tylko pędzlem, ale także rękami, a wszystkie prace wykonywała w domu, w kuchni lub w salonie.

Łódzka wystawa, która jest pierwszą prezentacją artystki w Polsce, śledzi życie Stojki, okres szczęśliwego dzieciństwa, deportację, pobyt w obozach koncentracyjnych i wyzwolenie.